Jakie możliwości daje statyczna sonda CPT?
Sondowanie CPT to najpopularniejsza metoda badania podłoża gruntowego bez wykorzystywania rur osłonowych. Umożliwia uzyskanie informacji, które w późniejszym czasie można w bezpośredni sposób przełożyć na projektowanie fundamentów i zaleceń dotyczących postępowania z podłożem. Technika znajduje zastosowanie na wszystkich rodzajach gruntów, nie licząc tych gruboziarnistych. Dowiedz się, jakie możliwości daje sondowanie statyczne metodą CPT.
Jakie możliwości dają sondy CPT?
Sondowanie CPT, czyli z języka angielskiego „Cone Penetration Test” to jeden z podstawowych rodzajów badania gruntów. Stosuje się je zarówno w Polsce, jak i na terenie innych krajów Unii Europejskiej ze względu na dość dużą precyzję pomiarową. Badanie to polega na wciskaniu w grunt sondy o kształcie stożka, który umożliwia skontrolowanie:
plastyczności gruntów spoistych,
konsolidacji, ściśliwości, tarcia wewnętrznego,
zagęszczenia gruntów niespoistych,
tarcia spoczynkowego, wytrzymałości i stopnia prekonsolidacji gruntu.
Sonda umożliwia określenie tych parametrów dzięki temu, że jest wtłaczana w grunt w dość powolny sposób, około 2 cm na sekundę. W tym czasie rejestruje parametry takie jak opór, tarcie, ciśnienie, głębokość penetrowania oraz odchylenia od pionu. Na podstawie tych informacji można wnioskować o wyżej wymienionych współczynnikach. Badania przy użyciu sond CPT może przeprowadzić przykładowo pracownia geologiczna Geoxx, która specjalizuje się w kontrolowaniu gruntów, a także projektowaniu robót gruntowych.
Kiedy stosuje się sondowanie CPT?
Sondowanie CPT pozwala w jasny i bardzo szczegółowy sposób określić właściwości gruntu w danym miejscu. W praktyce często wykorzystuje się je np. podczas badań przed podjęciem budowy domu. Dzięki niemu można określić, jak grunt będzie zachowywał się, gdy postawimy na nim budynek oraz jakie są jego maksymalne możliwości obciążeniowe.
Żeby procedura była jak najbardziej precyzyjna każdy stożek stosowany do badania metodą CPT musi spełniać wymagania normy PN-EN ISO 22476-1. Może mieć jedną z dwóch średnic lub przekrojów, a kąt przy jego wierzchołku musi wynosić 60 stopni. Wymagania odnoszą się także do stopnia jego zużycia. Najczęściej stosowanym narzędziem pomiarowym w Polsce jest stożek mechaniczny Begamanna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana