Jakie podzespoły obejmuje chiptuning?
![Jakie podzespoły obejmuje chiptuning? Jakie podzespoły obejmuje chiptuning?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-189725-jakie-podzespoly-obejmuje-chiptuning.jpg)
Entuzjaści motoryzacji cenią sobie możliwość wydobywania jak najlepszych osiągów z wykorzystywanych przez siebie samochodów, decydując się na wprowadzanie licznych modyfikacji zwiększających moc jednostki napędowej. W zależności od sytuacji oraz posiadanego budżetu można zdecydować się na ingerencję w silnik albo poprzestać na zmianie elektroniki sterującej jego pracą. Tą drugą możliwość określa się mianem chiptuningu.
Na czym polega chiptuning?
Podniesienie możliwości jednostki napędowej przez ingerencję w sterującą nią elektronikę pozwala na znaczne zwiększenie mocy, sięgające zwykle nawet kilkunastu procent. Chiptuning jest możliwy, ponieważ projektanci silników nie wykorzystują z reguły maksimum możliwości tkwiących w konkretnej konstrukcji. Wiąże się to z dbałością o środowisko naturalne, podporządkowaniem sposobu pracy jednostki napędowej ograniczeniu spalania, a także z chęcią zmniejszenia średniego zużycia paliwa, co skutkuje innymi priorytetami branymi pod uwagę przy doborze optymalnych ustawień proporcji dla mieszanki paliwowo-powietrznej trafiającej do cylindrów. Przy tej samej pojemności oraz zachowaniu wszystkich podzespołów mechanicznych w niezmienionej postaci da się więc zwiększyć parametry spalania tak, by zoptymalizować poziom uzyskiwanej energii, a tym samym wartość generowanego momentu obrotowego. Polega to zwykle na podniesieniu dawki paliwa oraz zmianie czasu zapłonu. Co ważne, procedura ta nie oznacza ograniczenia żywotności silnika ani przyspieszenia zużycia jego elementów, ponieważ przyrost osiągów nie wykracza z reguły poza marginesy maksymalnych obciążeń zakładanych przez konstruktorów.
Jak wygląda chiptuning?
Rodzaj chiptuningu zależy od decyzji podjętej przez właściciela pojazdu. Najtańszą, ale też dającą najmniejsze przyrosty osiągów jest założenie tzw. box-u, który jest standardowym urządzeniem opracowanym dla poszczególnych modeli, bez uwzględnienia specyfiki danej jednostki napędowej oraz jej możliwości. Dalej idące zmiany można uzyskać, montując moduł przejmujący kontrolę nad działaniem silnika albo zmieniając oprogramowanie sterujące jego działaniem. Jest to poprzedzone dokładną analizą jego pracy oraz sprawdzeniem istniejącego potencjału konkretnego egzemplarza podczas prób na hamowni. Wymaga to skorzystania z usług wyspecjalizowanego warsztatu, takiego jak Performance Lab, zajmującego się profesjonalnym podnoszeniem mocy silników oraz dopasowywaniem ich parametrów do oczekiwań właścicieli, także za sprawą modyfikacji układów mechanicznych oraz systemów odprowadzania gazów spalinowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Plaza Autotransport Rafał Płaza
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów woj. lubuskie69-100 Słubice, Żurawia 1A