Jakie pompy służą do transferu ścieków?
Efektywny transfer ścieków wymaga zastosowania sprzętu o odpowiedniej wydajności i mocy. Tylko w takim przypadku odprowadzanie ze zbiornika cieczy zanieczyszczonej cząstkami stałymi nie będzie stanowić problemu. Jakie pompy służą do transferu ścieków? O czym należy pamiętać przy wyborze tych urządzeń? Na jakie parametry pomp trzeba zwracać uwagę? Na wszystkie te pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Pompy zanurzeniowe do ścieków
Najpopularniejszym rodzajem pomp wykorzystywanych do transferu ścieków są modele zanurzeniowe, nazywane również zatapialnymi. Pompy te doskonale sprawdzają się zarówno w zastosowaniu domowym, jak i przemysłowym. Używane są w przepompowniach, studzienkach zbiorczych oraz oczyszczalniach ścieków. Doskonale sprawdzają się także przy odwadnianiu gruntów oraz pomieszczeń budynków zalanych w wyniku podtopień.
Na rynku istnieje wiele rodzajów pomp zanurzeniowych do ścieków, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim budową zastosowanego wirnika. W urządzeniach zatapialnych stosuje się wirniki typu otwartego, jednokanałowe lub wielokanałowe. Im bardziej zanieczyszczona jest ciecz i cząstki stałe są większe, tym bardziej zaawansowany musi być wirnik. Przy największych zabrudzeniach wybrany model powinien być wyposażony w wirnik rozdrabniający części stałe przed finalnym odprowadzeniem ścieków. Sporą popularnością cieszą się też pompy z wirnikiem o swobodnym przepływie uniemożliwiającym zapchanie się urządzenia.
Pompy do gęstego szlamu
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pomp zatapialnych są modele do transferu osadów i gęstego szlamu. Urządzenia te przeznaczone są do pompowania cieczy, w których występują cząstki stałe o największej średnicy. Pompy tego typu najczęściej produkowane są aluminium i żeliwa, choć istnieją również modele ze stali szlachetnej. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów zapewnia odporność na korozję i ściernie. Właściwości te są bardzo ważne przy kontakcie z agresywnymi chemicznymi substancjami stanowiącymi element składu ścieków. Poza oczyszczalniami pompy do gęstego szlamu stosowane są w przemyśle morskim i betonowym, a także przetwórczym oraz spożywczym.
Samozasysające pompy membranowe
Ciecz zanieczyszczona cząstkami stałymi może być odprowadzana również przy użyciu samozasysających pomp membranowych. Do największych zalet tych urządzeń należy praktycznie bezobsługowa praca oraz możliwość samozasysania ścieków z dużych głębokości, dzięki czemu sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych. To szczelne i odporne na zużycie urządzenia o szerokim zastosowaniu. Chętnie korzystają z nich właściciele firm z wielu gałęzi gospodarki i przemysłu. Pompy samozasysające nie mają problemu z pracą z cieczami zanieczyszczonymi cząstkami stałymi o dużej średnicy. Z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do transferu ścieków przemysłowych, zawierających elementy drewniane, aluminiowe puszki czy plastikowe butelki.
Pompy do przepompowni ścieków
Przepompownie ścieków to obiekty budowane w miejscach, w których nie może być zastosowana tradycyjna kanalizacja grawitacyjna. Wynika to przede wszystkim niekorzystnego ukształtowania terenu, rozproszonej zabudowy czy trudnej budowy geologicznej. Przepompownie wznoszone są na terenach zakładów przemysłowych, gospodarstw rolnych, osiedli jednorodzinnych oraz we wszystkich innych miejscach oddalonych od kolektorów kanalizacyjnych. W tego typu obiektach stosowane są specjalne pompy przeznaczone do pracy przy kanalizacji ciśnieniowej. Urządzenia te odpowiadają za pobór nieczystości, które następnie są transferowane do finalnego punktu odbiorczego. Jest nim publiczna kanalizacja lub inna przepompownia.
O czym należy pamiętać przy wyborze pomp do transferu ścieków?
Wybór odpowiedniej pompy do transferu ścieków nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć bowiem kilka istotnych czynników, które mają duży wpływ na końcową decyzję. Najważniejszym z nich jest ustalenie zakresu przyszłego użytkowania, w tym rodzaju ścieków, które urządzenie będzie pompować. Przy tej okazji warto skorzystać z pomocy specjalistów z firmy UPRENT, oferującej wynajem pomp i sprzętu do odwodnień. Parametry takie jak wysokość podnoszenia, moc, sprawność, wydajność czy przelot swobodny zazwyczaj nie mówią zbyt wiele przeciętnemu konsumentowi, natomiast fachowcy doskonale znają charakterystykę wszystkich dostępnych u siebie urządzeń, więc z pewnością pomogą w wyborze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana