Jakie pułapki mogą kryć się w spadku?
Otrzymanie spadku w wielu przypadkach wiąże się z uzyskaniem korzyści finansowych. Zdarza się jednak, że wraz z tym, co zostało odziedziczone, pojawiły się spore kłopoty. Spadek może być bowiem obarczony długami. Po wspólny majątek mogą również zgłosić się inni spadkobiercy. Warto wiedzieć, jak zachować się w takich sytuacjach i jakie działania należy podjąć. Dowiedz się, jakie problemy mogą wiązać się z przyjęciem spadku!
Dziedziczenie długów
Spadek może objąć pieniądze, nieruchomości, dzieła sztuki. Ich zakup może jednak wiązać się z koniecznością zaciągnięcia kredytów i pożyczek. Spadkobierca może zostać wówczas zaskoczony długami, które odziedziczył. Sytuacja majątkowa zmarłego jest często zaskoczeniem dla jego najbliższych i przyczynia się do pojawienia się poważnych problemów. Przepisy prawne umożliwiają wówczas uchylenie się od odpowiedzialności za takie obciążenia. Warto jednak wiedzieć, jak uniknąć ich dziedziczenia.
Jak podkreślają specjaliści Kancelarii Notarialnej Irena Antkowiak, przede wszystkim trzeba pilnować terminów. Warto pamiętać, że prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy przechodzą na spadkobierców z momentem jego śmierci. W chwili otwarcia spadku ma miejsce jego nabycie. W tej sytuacji spadkobierca ma trzy możliwości:
może spadek przyjąć wprost,
może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza,
może spadek w całości odrzucić.
W pierwszym przypadku odpowiada za długi spadkodawcy bez ograniczeń. W sytuacji drugiej odpowiedzialność za długi jest ograniczona do wartości dziedziczonego majątku. Bez względu na to, jaki wariant zostanie wybrany, konieczne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od jego otwarcia. Jeśli tego nie dokona, przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie takiego oświadczenia jest jedną z popularniejszych czynności notarialnych.
Zachowek
Problemem związanym z odziedziczeniem majątku może być sytuacja, w której spadkodawca nie zadbał o wszystkich spadkobierców. Może on bowiem zostawić swoje dobra temu, komu chce. Jeśli jednak pominął w testamencie np. współmałżonka, dzieci lub wnuki, mogą oni ubiegać się o otrzymanie tzw. zachowku.
Pominięty w testamencie krewny może wystąpić o jego zasądzenie. Jego wysokość jest ściśle określona prawem i wynosi zwykle połowę tego, co należałoby mu się, gdyby spadkodawca nie zostawił testamentu. Żądanie może być przeprowadzone w okresie do 5 lat od ogłoszenia testamentu lub otwarcia spadku. Wiąże się ono z koniecznością dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, co może być poważnym kłopotem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana