Jakie rusztowania stosuje się przy pracach elewacyjnych?
Prace elewacyjne, zwane często wysokościowymi, to szereg działań, które wymagają ogromnej wiedzy i doświadczenia. Niemałe znaczenie ma również to, jaki sprzęt zastosowano do realizacji takiej inwestycji. Dziś specjaliści korzystają z przede wszystkim rusztowań. Występują one na rynku w różnych wariantach, różniąc się od siebie m.in. funkcjonalnością i wysokością. Co warto wiedzieć o takich konstrukcjach?
Rusztowania fasadowe
Najpopularniejszym rodzajem rusztowania, stosowanego z myślą o pracach elewacyjnych, jest rusztowanie fasadowe. Takie składane konstrukcje wykonane ze stali wyróżniają się w swojej kategorii optymalnymi parametrami nośnymi i funkcjonalnymi. Idealnie sprawdzają się do przeprowadzania działań na zewnętrznej części budynków – niezależnie od tego, czy chodzi o elewacje płaskie, czy niestandardowe.
Rusztowania fasadowe składają się z łączonych elementów, dostarczanych na budowę jako pojedyncze fragmenty, które trzeba zmontować na miejscu.
Mniej popularnym sposobem wykorzystania rusztowań tego typu jest użycie ich do stawiania scen na koncerty czy do tworzenia billboardów ulicznych.
Rusztowania ramowe
Rusztowania ramowe składają się ze specjalnych pomostów i stężeń. To poziome oraz ukośne fragmenty, które utrzymują całą konstrukcję.
Takie rusztowania, oferowane w firmie SCAFF rusztowania, sprawdzają się w miejscach,
w których trzeba zmieniać szerokość pomostów.
Nazwa „ramowe” odnosi się do budowy takiego rusztowania. Podest składa się bowiem
z płaskich ram.
Rusztowania modułowe
Mniej typowym, ale wciąż bardzo praktycznym rodzajem rusztowania, jest wariant modułowy. Czym różni się do wersji fasadowej? Konstrukcją i sposobem montażu.
Osobne elementy tworzą poprzecznice i stojaki. Natomiast pomiędzy tymi drugimi wprowadza się specjalny odstęp, który służy do przyłączania innych części rusztowania. Natomiast pozostałe elementy (takie jak rygle czy stężenia) łączą się ze stojakami przy użyciu odpowiednio wyprofilowanych zamków klinowych oraz głowic.
Takie skomplikowane pod względem kształtu rusztowania są wykorzystywane przy mniej typowych inwestycjach budowlanych.
Rusztowania wspornikowe
Ostatnim opisywanym tu typem rusztowań są rusztowania wspornikowe. Łączą się one
z budynkiem za pomocą kotwiczenia od wewnątrz. W tym wariancie każdy z elementów jest w odpowiedni sposób podparty i usztywniony. Dzięki temu uzyskuje się pożądany stopień stabilności.
Rusztowania wspornikowe są polecane do ponadprzeciętnie wysokich budynków oraz wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z nadbudowami budynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana