Jakie są rodzaje piekarników?
Funkcjonalne wyposażenie kuchni wymaga przede wszystkim wybrania do niej wielu różnych urządzeń AGD. Dla osób, które spędzają w kuchni więcej czasu i lubią gotować, najważniejszymi urządzeniami kuchennymi są piekarnik oraz płyta grzewcza. W naszym artykule skupimy się na piekarnikach. W tekście opisujemy najważniejsze rodzaje dostępnych obecnie piekarników oraz wskazujemy ich najważniejsze zalety i ograniczenia.
Szukamy piekarnika do zabudowy czy kuchenki wolnostojącej?
Podczas wybierania rodzaju piekarnika podczas wykańczania lub remontowania swojej kuchni, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czy decydujemy się piekarnik do zabudowy, czy urządzenia wolnostojące, czyli po prostu kuchenki.
Kuchnie wolnostojące są połączeniem piekarnika i płyty grzewczej. Jest to cały czas popularny rodzaj sprzętu, którego najważniejszymi zaletami są łatwy montaż i możliwość zastosowania takiego urządzenia także we wnętrzach, w których nie ma wykonanej zabudowy kuchennej. Kuchenki wolnostojące zazwyczaj są też tańsze niż zakupione oddzielnie piekarnik i płyta grzewcza. Dodatkowo, korzystając z takiego sprzętu podczas gotowania i pieczenia bez problemu można korzystać z zasilania gazowego. Istnieją także samodzielne piekarniki wolnostojące, ale taki sprzęt jest stosowany bardziej jako urządzenie pomocnicze. Charakteryzuje się bowiem znacznie mniejszymi wymiarami niż standardowe urządzenia, a także jest w nich dostępnych znacznie mniej funkcji.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie piekarnika do zabudowy. Więcej na temat takiego sprzętu opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu AGD Design:
Taki sprzęt jest przeznaczony do montażu w ciągu mebli kuchennych. W rezultacie można go zamontować w dowolnym miejscu i na dowolnej wysokości. W trakcie projektowania zabudowy wystarczy tylko wybrać dla urządzenia odpowiednie miejsce. Zastosowanie piekarnika w zabudowie umożliwia nie tylko pełne wykorzystanie miejsca w kuchni, ale także umożliwia zadbanie o idealną estetykę aranżacji.
4 najważniejsze rodzaje piekarników
Poszczególne rodzaje piekarników różnią się od siebie nie tylko sposobem i miejscem montażu, ale również sposobem zasilania i ilością dostępnych w urządzeniu funkcji pieczenia oraz innych udogodnień. Wyróżniamy przede wszystkim 4 rodzaje piekarników:
- Piekarniki gazowe – tradycyjny rodzaj piekarnika, który jest stosowany w kuchniach już od dawna. Do jego wykorzystania niezbędne jest posiadanie w kuchni podłączenia do instalacji gazowej. Obecnie w nowym budownictwie, ze względów bezpieczeństwa, gaz dostępny jest do wysokości 4. piętra. Za największą zaletę piekarników gazowych uważa się niskie koszty eksploatacji. Z drugiej strony w piekarnikach gazowych jest dostępnych mniej funkcji pieczenia, a poza tym takie urządzenia znacznie wolniej się nagrzewają.
- Piekarniki elektryczne – takie urządzenia to cała grupa piekarników, które zamiast gazem są zasilane energią elektryczną. Ich największymi zaletami są łatwość obsługi, bezpieczeństwo użytkowania, szybkość pracy oraz dostępność wielu różnych trybów pieczenia i innych dodatkowych funkcji, m.in. automatycznego czyszczenia komory urządzenia, piekarniki są znacznie bezpieczniejsze jeśli w domu znajduje się małe dziecko.
- Piekarniki parowe – rodzaj piekarników elektrycznych, w których dostępna jest też możliwość pieczenia z użyciem pary wodnej. Taki sposób obróbki cieplnej według wielu specjalistów jest nie tylko zdrowszy, ale także umożliwia przygotowanie smaczniejszych potraw, które nie są przesuszone. W piekarniku parowym istnieje też możliwość pieczenia zwykłym trybem, takim samym, jak w piekarnikach elektrycznych.
- Piekarniki z mikrofalą – piekarniki 2w1, które oprócz funkcji pieczenia dają też możliwość wykorzystania funkcji dostępnych w kuchenkach mikrofalowych, czyli pieczenia z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Jest to doskonały wybór dla osób, które często przygotowują lub odgrzewają gotowe potrawy oraz dla osób, które mają zbyt małe kuchnie, żeby móc w nich umieścić oddzielnie piekarnik i mikrofalówkę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana