Jakie składniki odżywcze kryją się w szynce?
Szynka jest jedną z najpopularniejszych wędlin, często goszczącą na polskich stołach. Może być ona podawana na kanapce albo jako dodatek do rozmaitych potraw, takich jak pizza albo zapiekanki. Niegdyś ten artykuł spożywczy był produkowany głównie z mięsa wieprzowego. Obecnie w sklepach można spotkać różnego rodzaju wyroby wędliniarskie m.in. z drobiu, wołowiny, a nawet dziczyzny. Zobacz koniecznie, jakimi walorami odżywczymi się one odznaczają.
W jaki sposób wyrabia się szynkę?
Produkcja szynki może odbywać się za pomocą rozmaitych metod. Niegdyś w tym celu stosowano przede wszystkim solenie. Posypane obficie solą nogi wieprzowe zachowywały świeżość przez wiele miesięcy, nawet wówczas, gdy nie były przechowywane w warunkach chłodniczych. Niestety, nadmiar soli niekorzystnie wpływał na walory smakowe wędliny, dlatego z czasem zaczęto wzbogacać marynaty o cukier w odpowiedniej ilości. Współcześnie przy wyrabianiu szynki często wykorzystuje się azotyny, dzięki którym produkt zyskuje apetyczny kolor, a dodatkowo jest też doskonale chronionych przed różnego rodzaju bakteriami. W zależności od rodzaju artykułu stosuje się różne techniki nakładania marynaty. Suche przyprawy zazwyczaj wciera się w mięso. W przypadku mokrych marynat stosuje się natomiast kilkudniowe namaczanie wędlin w ziołach zmieszanych z wodą. Dla nadania szynce słodszego smaku wstrzykuje się w nią syrop kukurydziany. Na dalszym etapie produkcji szynka podlega obróbce cieplnej oraz wędzeniu przy użyciu specjalnych preparatów – dzięki temu zyskuje ona niepowtarzalny smak i aromat. To także zapewnia jej dłuższą trwałość.
Szynka - wartości odżywcze
Pieczona szynka odznacza się wieloma cennymi walorami odżywczymi. Stanowi ona bogate źródło różnego rodzaju witamin, m.in. B, D, E, B12, a także kwasu foliowego, niacyny i tiaminy. Dodatkowo tego typu wyroby wędliniarskie zawierają różnorodnych minerałów, w tym cynku, wapnia, żelaza, magnezu czy fosforu. Szynki oferowane przez takie firmy, jak Zakład Przetwórstwa Mięsnego „DRĄG” s.c. dostarczają także organizmowi mnóstwo białka. Chudsze wyroby drobiowe zawierają w sobie niezbyt dużą ilość tłuszczu, co przekłada się na ich stosunkowo mniejszą kaloryczność.
Spożywana z umiarem szynka wywiera korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki niej organizm zyskuje bowiem wiele cennych substancji odżywczych. Z drugiej jednak strony należy wystrzegać się traktowania jako dodatku do każdej potrawy. Lepiej ograniczyć jej konsumpcję do porannego posiłku kilka razy w tygodniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana