Jakie urządzenia stosuje się w spirometrii?
Spirometria to inaczej badanie wydolności oddechowej, podczas którego mierzy się objętość powietrza wydychanego i wdychanego, co pozwala określić cały szereg istotnych parametrów. Badanie jest całkowicie bezpieczne i często wykorzystywane w pulmonologii, między innymi przy podejrzeniu astmy i POChP. Pacjentom takim zaleca się również ćwiczenie mięśni oddechowych. W tym artykule sprawdzamy, jakie urządzenia są potrzebne w obu tych procesach.
Spirometry diagnostyczne
W gabinecie każdego lekarza pulmonologa, a często także u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej znajduje się spirometr, zwany dawniej oddechomierzem. To urządzenie służące – jak łatwo się domyślić – do przeprowadzania spirometrii i wykorzystywane w diagnostyce chorób płuc o różnym podłożu oraz do monitorowania stanu pacjentów. Pozwala na dokładne sprawdzenie pojemności i objętości płuc, a także przepływu powietrza przez poszczególne odcinki dróg oddechowych, rejestrując ilość i prędkość wdychanego oraz wydychanego powietrza w określonym czasie.
Spirometr składa się z modułu pomiarowego połączonego z ustnikiem z wymiennymi końcówkami, do którego oddycha pacjent, oraz komputera przetwarzającego uzyskane informacje. Na jego monitorze można zobaczyć wykresy, krzywe i wartości poszczególnych parametrów, czyli tzw. spirogram – tłumaczy nasz rozmówca z internetowego i stacjonarnego sklepu medycznego Medseven w Bydgoszczy.
Trenażery do ćwiczeń oddechowych
Osobom cierpiącym na przewlekłe choroby układu oddechowego, z obniżoną wydolnością oddechową i w czasie rekonwalescencji po schorzeniach płuc zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Pomocą w takiej rehabilitacji są trenażery oddechu, zwane też potocznie spirometrami do ćwiczeń oddechowych. Zasada ich działania jest prosta – podczas wydychania powietrza tłoczek aparatu stawia opór, zmuszając w ten sposób mięśnie oddechowe (przeponę i mięśnie międzyżebrowe) do zwiększonego wysiłku. Taki trening poprawia wydolność oddechową, a także dotlenia organizm, ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny i ogranicza ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych.
Trenażery do ćwiczeń oddechowych można podzielić na:
- manualne – składające się z trzech komór, w których umieszczone są piłeczki unoszące się podczas wydechu. Trenażery tego typu występują w różnych wariantach, w niektórych możliwa jest regulacja stopnia oporu. Są tanie i bardzo proste w użyciu, a kolorowe kulki motywują do ćwiczeń również dzieci;
- automatyczne – bardziej zaawansowane technologicznie, kompaktowe urządzenia, dostosowujące obciążenie do indywidualnych potrzeb użytkownika lub z regulacją oporu, wyraźnie poprawiające dynamikę przepływu powietrza.
Warto wiedzieć, że zastosowanie spirometrów do ćwiczeń oddechowych jest bardzo szerokie. Poza wymienionymi już pacjentami korzystają z nich sportowcy i osoby aktywne fizycznie, muzycy grający na instrumentach dętych, a także dzieci z problemami logopedycznymi. Trening oddechowy ma również pozytywny wpływ na układ naczyniowy oraz ogólną kondycję organizmu. Wielu osobom ułatwia także świadome rozluźnienie i wyciszenie w sytuacjach stresowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana