Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotacje na pompę ciepła?
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Nie inaczej jest w przypadku pompy ciepła, jednak jej średnia cena wraz z montażem wynosi około 35 tys., a koszt inwestycji zwraca się po upływie 10 lat. Dla wielu osób to dość duży wydatek, dlatego z pomocą przychodzą różnego rodzaju programy, m.in. „Moje Ciepło”. Jak wysoką dotację można otrzymać i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła? O tym dowiesz się z tego artykułu!
Dofinansowanie na pompę ciepła – dla kogo i w jakiej formie?
Program „Moje Ciepło” skierowany jest głównie do osób fizycznych, które mogą liczyć na najszerszy zakres dofinansowania, czyli pokrycie 30% kosztów związanych z realizacją inwestycji. Również firmy, gospodarstwa rolne czy kościoły i związki wyznaniowe mogą ubiegać się o dotację pompy ciepła. Forma i wysokość dofinansowania zależy od regionu Polski, w którym planowana jest inwestycja. Programy rządowe zazwyczaj oferują bezzwrotne wsparcie finansowe, jak również na zasadach oprocentowanej pożyczki, ale z możliwością umorzenia. W ramach programu „Moje Ciepło” można uzyskać dotację na zakup pomp powietrznych, wodnych, a także gruntowych.
Nabór wniosków trwa od 29 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku. Staranie się o przyznanie dofinansowania, wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, np. firmy NTW Airconomic z Sieradza, która zajmuje się przygotowaniem odpowiednich wniosków i składaniem ich w urzędzie w imieniu klienta.
Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie?
Z programu „Moje Ciepło” mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, ale tylko nowopowstałych. Co to oznacza? Mowa tutaj o domach, których budowa nie została zakończona poprzez złożenie zawiadomienia lub wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu po 1 stycznia 2021 roku, a także w dniu składania wniosku o dotację. Warto pamiętać również przed ubieganiem się o wsparcie finansowe, że inwestycja musi być już zrealizowana, aby otrzymać bezzwrotne dofinansowanie.
Kolejnym warunkiem otrzymania dotacji na zakup pompy ciepła, jest uzyskanie statusu podwyższonego standardu energetycznego budynku. Dotyczy to wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię (EP). Potrzeby względem wentylacji, ogrzewania domu i wody użytkowej muszą wynosić maksymalnie 63 kWh. Taki zakres obejmuje wnioski złożone w 2022 roku, natomiast te składane w kolejnych latach trwania programu „Moje Ciepło” dotyczą 55 kWh.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana