Jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła?
Odnawialne źródła energii coraz częściej wkraczają w naszą rzeczywistość. Przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska naturalnego, ale również do znacznych oszczędności w budżetach domowych. Tym bardziej że pozyskiwanie energii za sprawą pomp ciepła nigdy nie było tak łatwe. Warto więc przeczytać i dowiedzieć się jak działają i jakie są ich rodzaje.
Jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła to efektywne urządzenia grzewcze, które coraz częściej stosowane są w nowoczesnym budownictwie ekologicznym i w domach pasywnych. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, są więc przyjazne środowisku. Wykorzystują energię elektryczną zaledwie w 25%, a energię z otoczenia w 75%. Więcej informacji o odnawialnych źródłach energii można zdobyć, kontaktując się z ekspertami dostawcy pomp ciepła Eko Cumulus z Wrocławia.
Ciepło w pompach wytwarzane jest dzięki przemianom energetycznym, takim jak parowanie, skraplanie i rozprężanie. W zamkniętym obiegu instalacji cyrkulujący czynnik roboczy odbiera podczas parowania w niskich temperaturach ciepło ze środowiska naturalnego. Następnie trafia do sprężarki, gdzie podnoszone jest jego ciśnienie oraz temperatura. Skraplacz przejmuje czynnik już w postaci gazowej i tam następuje przekazanie energii do medium. Kolejną fazą jest przejście czynnika przez zawór rozprężny, po której wraca on do parownika, by powtórzyć cały proces od nowa.
Woda, powietrze, grunt – rodzaje pomp ciepła
Choć zasada dziania wszystkich pomp ciepła jest taka sama, to mogą one pobierać energię z różnych źródeł. Wyróżnić możemy:
- Gruntowe pompy ciepła wykorzystują ciepło zawarte w ziemi. Do budowy tego typu instalacji wykorzystuje się kolektory poziome zbudowane z rur wypełnionych płynem niezamarzającym lub sądy pionowe umieszczone w odwiertach głębokich. Pobrana energia wykorzystana jest do zasilania obiegu grzewczego lub domowego zbiornika c.w.u.
- Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię zwartą w powietrzu i mogą pracować nawet w temperaturze -25°C. Oczywiście najbardziej efektywne są przy wyższych temperaturach. Pompa przekazuje energię do ogrzewania powietrza wentylacyjnego albo wody użytkowej lub c.o.
- Wodne pompy ciepła odzyskują energię z wód płynących, stojących lub gruntowych. Są najmniej popularne ze względu na duże koszty budowy instalacji oraz ograniczoną dostępność wód. Niemniej mogą skutecznie zaspokoić część potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego.
- Hybrydowe pompy ciepła stanowią kombinację urządzeń czerpiących energię ze źródła odnawialnego z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana