Jakie zabezpieczenia ogniochronne stosują rafinerie?
Rafinerie, ze względu na ich przeznaczenie, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed ogniem. Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia takich konstrukcji, które różnią się sposobem montażu, budową i skutecznością ochrony. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego ochrona rafinerii przed działaniem ognia jest istotna, a także jakie metody ochronne są stosowane.
Dlaczego ochrona rafinerii przed ogniem jest ważna?
Konstrukcje Budynków rafinerii są stalowe lub betonowe. Pod wpływem wysokich temperatur stal zaczyna tracić swoją wytrzymałość, a beton pęka. Dlatego właśnie wymagają dodatkowej ochrony przed ogniem. Przy zabezpieczeniu ogniochronnym budynku rafinerii należy skorzystać z usług profesjonalistów, na przykład firmy Strażak, która ma niezbędne kwalifikacje do przeprowadzania takich prac. Najbardziej rozpoznawalny rodzaj rafinerii to rafineria petrochemiczna. Są to zakłady, w których tworzone są produkty z przetwarzanej ropy naftowej. Przez to, że ropa naftowa jest materiałem łatwopalnym, w takim miejscu, jak rafineria czy inny zakład petrochemiczny ewentualny pożar może okazać się wyjątkowo niebezpieczny. Konieczne jest więc takie zabezpieczenie budynku, by umożliwić przeprowadzenie akcji ratowniczej, a także ochronić otoczenie przed skutkami pożaru. Warto zwrócić uwagę, że nawet jeśli finalnie budynek zostanie zniszczony, odpowiednie zabezpieczenia utrudnią rozprzestrzenianie się ognia. Da to czas na ewakuowanie przebywających wewnątrz osób, będzie też szansą na zabezpieczenie sprzętu.
Sposoby ochrony rafinerii
Istnieją dwa najpopularniejsze produkty, wykorzystywane jako zabezpieczenie przeciwpożarowe w rafineriach. Pierwszy z nich to natryski ogniochronne. Procedura zabezpieczenia budynku w ten sposób jest dość szybka, gdyż nakładanie warstwy ochronnej odbywa się przy użyciu specjalnych pomp natryskowych. Nakładany materiał jest bardzo lekki, więc nie jest obciążający dla konstrukcji budynku. W przypadku rafinerii nakładana warstwa ochronna musi być odpowiednio grubsza, niż w przypadku budynku biurowego czy mieszkalnego.
Drugim rozwiązaniem są płyty ogniochronne. Jest to metoda, która zapewnia najlepsze zabezpieczenie budynku przed rozprzestrzenianiem się ognia. Będzie więc najlepszym zabezpieczeniem rafinerii, ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednio wysokiej odporności. Płyty takie nadają się do zabezpieczenia każdego elementu konstrukcji – podłóg, sufitów czy ścian. Na miejsce montażu przywożone są już gotowe płyty, które wystarczy precyzyjnie dociąć i zamontować. Umożliwiają też malowanie i nakładanie płytek, przez co można nadać pomieszczeniom indywidualny wygląd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana