Jakie zalety mają ortezy 3D?
Protezy ortopedyczne, np. ortezy AFO, można wytwarzać przy pomocy zaawansowanych drukarek 3D. Wyprodukowany w ten sposób sprzęt jest niedrogi oraz idealnie dopasowany do pacjenta. Na uwagę zasługuje także krótki czas produkcji. Dowiedz się więcej na temat korzyści z wykorzystania technologii druku 3D w ortotyce.
Czym są ortezy 3D?
Orteza to stabilizator ortopedyczny, który ma na celu unieruchomienie stawu lub znaczące ograniczenie jego ruchomości. Tego rodzaju sprzęt medyczny wykorzystywany jest przy leczeniu złamań, kontuzji oraz różnych wrodzonych lub nabytych schorzeń narządów ruchu. Współcześnie ortezy 3D można wytwarzać przy pomocy technologii druku 3D. Takie usługi realizuje m.in. sklep z ortezami Orthoprint w Łodzi. Aby stworzyć docelowy produkt, należy wpierw wykonać trójwymiarowy skan kończyny, który będzie stanowił podstawę cyfrowego modelu stabilizatora. Następnie aparat ortopedyczny jest w kilku etapach drukowany na specjalnie przygotowanym sprzęcie i składany z gotową całość.
Zalety stabilizatorów z drukarki 3D
Innowacyjne ortezy 3D mają liczne zalety. Cały proces produkcji opiera się na indywidualnych danych ze skanu, dzięki czemu wydrukowane aparaty ortopedyczne są optymalnie dopasowane zarówno pod kątem anatomii, jak i specyfiki choroby lub kontuzji pacjenta. W ten sposób można wyprodukować produkty różnego typu, m.in. często stosowane ortezy AFO. Co więcej, czas produkcji stabilizatora z drukarki 3D jest nawet o 30% krótszy niż w przypadku metod tradycyjnych. Niższe są także koszty produkcji. Należy także podkreślić, że ortezy wytwarzane są z certyfikowanych materiałów i charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania.
Wśród innych zalet ortez wyprodukowanych przy użyciu technologii druku 3D, warto także wymienić praktycznie nieograniczony potencjał personalizacji wyrobu, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Technologia ta umożliwia również szybkie wprowadzenie koniecznych korekt w projekcie, np. w przypadku ortez dziecięcych. Nie bez znaczenia są także kwestie ekologiczne. Do produkcji stabilizatorów 3D wykorzystuje się zauważalnie mniej materiałów w porównaniu z metodą tradycyjną. Warto zatem skorzystać z nowych rozwiązań, które oferuje nam współczesna medycyna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana