Karma z insektów. Czy to dobry wybór dla psa?
Chociaż owady są od dawna ważną częścią jadłospisu w wielu krajach, w żywieniu psów dopiero zyskują na popularności. Białko z insektów służy zwierzętom cierpiącym na alergie i nietolerancje pokarmowe, będąc alternatywą dla mięsa. Ponadto produkcja karmy z owadów jest ekologiczna, ponieważ nie wymaga znacznych ilości wody i energii. Czy karma z insektów to dobry wybór dla psa?
Owady jako źródło pełnowartościowego białka
Owady są w 100% naturalnym źródłem białka. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych jego źródeł, takich jak na przykład mięso wołowe, organizm psa rozkłada białko owadzie na aminokwasy. Larwy mącznika, z których najczęściej produkowana jest karma z insektów (owadów), mają pełny profil aminokwasowy. Oznacza to, że pies może uzyskać wszystkie aminokwasy potrzebne do zachowania zdrowia z białka owadziego. Białko to ma jeszcze jedną ważną cechę. Ma niski potencjał alergiczny i włączenie go do diety psa może być rozwiązaniem problemów z nietolerancją pokarmową.
Warto wiedzieć, że larwy mącznika są porównywalne pod względem zawartości białka z wołowiną. Zawierają ponadto wiele ważnych dla organizmu składników mineralnych, takich jak cynk, fosfor, żelazo, magnez, miedź i selen. Są także źródłem witaminy B2, biotyny i kwasu pantotenowego. Owady dostarczają również niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiadających między innymi za okrywę włosową. Są to kwasy omega-3 i omega-6 oraz kwas linolowy. Ich obecność w karmie ogranicza także problemy związane z choroba zwyrodnieniową stawów. Wszystkie te składniki powodują, że owady gwarantują nie tylko zdrową skórę i błyszczącą sierść, ale są także lekkostrawne.
Karmę dla psów z insektów produkuje się w zrównoważony sposób
W porównaniu z hodowlą, utrzymywaniem i przetwórstwem zwierząt gospodarskich, mączniki hoduje się w sposób przyjazny dla środowiska. Produkcja białka owadziego oszczędza cenne zasoby planety i ogranicza emisję dwutlenku węgla, jednocześnie zapewniając witalność psu. Klienci sklepu zoologicznego Dlapsaikota doceniają, że w warzywa wykorzystywane w karmach dla psów z owadów pochodzą ze zrównoważonych upraw.
Ponieważ larwy mącznika naturalnie żyją w dużych koloniach, nie ma potrzeby sztucznego zwiększania ich ilości i stosowania antybiotyków. Owady nie potrzebują energii do utrzymania temperatury ciała, dlatego wszystkie kalorie wykorzystywane są do wzrostu. W rezultacie nie tylko zużywają mniej paszy, ale także znacznie mniej wody niż konwencjonalne zwierzęta hodowlane, takie jak bydło. Dodatkowo emitują znikomą ilość gazów cieplarnianych, a tym samym w mniejszym stopniu przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Ponieważ mączniki są w 100% jadalne, hodowla jest bardzo wydajna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana