Kiedy konieczne jest wzmocnienie gruntu?
Realizując inwestycję budowlaną nie zawsze istnieje możliwość posadowienia budowli bezpośrednio na płycie czy na ławach fundamentowych. Zdarza się, że budynek musi powstać na podłożu o słabej nośności, które nie byłoby w stanie przejąć jego ciężaru. W takich sytuacjach niezbędne jest wykonanie wzmocnienia gruntu, które sprawi, że zyska on na stabilności. Kiedy konkretnie konieczne jest wzmocnienie gruntu i jakie metody wzmacniania wyróżniamy? Odpowiadamy!
Wzmacnianie gruntów budowlanych
Wzmacnianie gruntów budowlanych konieczne jest wówczas, gdy podłoże ma słabą nośność, a więc nie jest w stanie przejąć ciężaru budynku lub danego elementu. Przed przystąpieniem do prac ziemnych związanych ze wzmacnianiem gruntu, niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań gruntu. To właśnie między innymi na podstawie ich wyniku, dobierana jest odpowiednia metoda wzmacniania gruntu. Na wybór metody wzmocnienia podłoża wpływają:
warunki górnicze, sejsmiczne lub parasejsmiczne,
warunki gruntowo-wodne,
obciążenia przekazywane przez konstrukcję obiektu,
lokalizacja obiektów posadowionych w sąsiedztwie terenu wymagającego wzmocnienia.
Jakie metody wzmacniania podłoża wyróżniamy?
W przypadku, gdy na terenie przeznaczonym pod budowę znajdują się warstwy gruntów o niskiej nośności, konieczne jest zastosowanie wzmocnienia gruntu. Wśród popularnych metod wzmacniania gruntu, wymienić warto:
fundamentowanie pośrednie (palowanie) polegające na przeniesieniu za pomocą odpowiednio dopasowanych pali, obciążenia od budowli na zalegające poniżej warstwy gruntu nośnego. Oferta firm, takich jak np. Segar, zajmujących się wykonawstwem specjalistycznych robót fundamentowych i geotechnicznych, obejmuje pale wiercone, pale betonowe (przemieszczeniowe, formowane w gruncie), a także pale stalowe lub drewniane (przemieszczeniowe, prefabrykowane);
wzmacnianie podłoża kolumnami betonowymi – do wzmocnienia podłoża kolumnami betonowymi używa się tych samych technologii, jak w przypadku pali fundamentowych betonowych. Kolumny betonowe nie są jednak trwale połączone z płytą fundamentową. Ponadto – w odróżnieniu od pali, betonowe kolumny nie przekazują obciążenia na warstwy nośne, ale współpracują z otaczającym je gruntem, tworząc cylindryczne kompozyty o podwyższonej wytrzymałości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana