Kiedy pies ma problemy z poruszaniem się — ortopedia i fizjoterapia weterynaryjna
Codzienna aktywność fizyczna, treningi i sport są dla wielu psów konieczne do dobrego samopoczucia. Zdarza się jednak, że pod wpływem przeciążenia, błędu czy śliskiej nawierzchni dochodzi do kontuzji ortopedycznej. Pies może wtedy mocno cierpieć, a jego sprawność jest poważnie zagrożona. Jeśli jesteś właścicielem psa, sprawdź, w jaki sposób możesz pomóc swojemu zwierzęciu w tej trudnej sytuacji. Zapewnij mu pierwszą pomoc i rehabilitację.
Jak dochodzi do kontuzji ortopedycznych i w których obszarach?
Wystarczy chwila nieuwagi, by Twój pies złamał łapę, doznał uszkodzenia żeber, czy, co gorsza, miednicy lub kręgosłupa. Najczęściej dochodzi do takich wypadków podczas zajęć rekreacyjnych czy treningów sportowych. Psy mniejsze i te całkiem spore są więc narażone na bardzo poważne uszkodzenia ciała na tle ortopedycznym. Jak wskazują lekarze weterynarii z przychodni Rehawet w Pile, nawet podczas zabawy między dwoma psami może dojść do wypadku poważnego w skutkach. Najczęściej obszarem uszkodzenia są kończyny długie, czyli tylne łapy, ale też miednica, ogon, czy kręgosłup. W zależności od rodzaju urazu pies może doznać paraliżu, ma mocno ograniczoną zdolność ruchową lub tylko nieznacznie kuleje na jedną z łap. Co można wtedy zrobić?
Natychmiastowa i długofalowa pomoc dla kontuzjowanego psa
Rolą opiekuna jest zapewnienie zwierzęciu pierwszej pomocy. Zanim potrzebna będzie pomoc ortopedyczna dla psa, należy usztywnić kończynę lub całe zwierzę i przetransportować go w bezpieczne miejsce. Można do tego użyć kawałków ubrań, koców, a nawet wycieraczki samochodowej (gdy potrzebne są nosze). Kolejny etap to wizyta w poradni ortopedycznej, gdzie psem zajmie się lekarz. Właśnie w tym miejscu Twój pupil przechodzi potrzebne badania diagnostyczne, celem zlokalizowania urazu. Określane są również metody jego eliminacji np. przez nastawienie kończyny, usztywnienie lub działania operacyjne. Po przebytym leczeniu pies może wymagać rehabilitacji, dzięki czemu z czasem ma spore szanse na powrót do pełnej sprawności ruchowej. Kluczem do sukcesu jest udzielenie pierwszej pomocy i wsparcia ortopedycznego w jak najkrótszym czasie od momentu wypadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana