Kiedy warto wybrać wiertarkę udarową, a kiedy bezudarową?
Wiertarki są najczęściej używanymi elektronarzędziami zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Są niezastąpione zwłaszcza przy wierceniu otworów w pracach warsztatowych, serwisowych i domowych. Tym bardziej warto dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy wiertarkami udarowymi i bezudarowymi oraz którą z nich wybrać do konkretnych zadań.
Czym różni się budowa wiertarki udarowej od bezudarowej?
Budowa wiertarki z udarem i bez udaru jest bardzo podobna, z jedną różnicą. Wiertarki udarowe mają wbudowany mechanizm udarowy. Jest to systemem, który odpowiada za wytwarzanie rytmicznych uderzeń. Dzięki niemu wiertarka ma zwielokrotnioną moc nacisku wiertła na wierconą powierzchnię. Wibracje tworzą się w specjalnych zębatkach, które obracają się w przeciwne strony lub w mechanizmach ślimakowych, generujących udar poprzez ruchy posuwisto-zwrotne. Niemal wszystkie wiertarki udarowe mają możliwość wyłączenia udaru i mogą pracować jak wiertarki bezudarowe. Są jednak cięższe i większe od wiertarek bez wbudowanego udaru o takiej samej mocy. Dlatego wybór wiertarki powinien zależeć od sposobu wiercenie i rodzaju materiału. Zawsze warto poradzić się specjalistów zajmujących się dystrybucją wiertarek. Jednym z nich jest sklep internetowy z elektronarzędziami Mistama, specjalizujący się w sprzedaży produktów marki Bosch.
Wiertarki do metalu
Przed wyborem odpowiedniej wiertarki musisz zastanowić się, z jakimi materiałami przyjdzie ci pracować najczęściej. Jeżeli zamierzasz wiercić w metalu, drewnie lub w tworzywie sztucznym, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wiertarki bezudarowej. Tego typu elektronarzędzia są uniwersalne, łatwe w obsłudze i poręczne. Dostępne są w wielu wariantach wielkości i mocy. Dobrym przykładem wiertarki bezudarowej o zwartej konstrukcji i niewielkim ciężarze jest jednobiegowy model GBM 13 HRE firmy Bosch. Gwarantuje ona dużą skuteczność wiercenia oraz optymalne manewrowanie narzędziem podczas wykonywania prac. Wiertarki do metalu Bosch cechuje najwyższa jakość i wytrzymałość dzięki specjalnej konstrukcji zębatek, łożyskom kulkowym i igiełkowym, a także solidnej metalowej obudowie przekładni.
Wiertarki udarowe do betonu
Do wiercenia w betonie, w kamieniu lub w materiałach ceramicznych konieczne są wiertarki udarowe. Pozwalają na skuteczne i szybkie wierceniem w bardzo twardych materiałach. Tego typu elektronarzędzia dysponują dużymi mocami przekraczającymi nawet 1000 W. Dobre modele mają zsynchronizowany dwubiegowy mechanizm, sprzęgło przeciążeniowe, funkcję stopniowego zwiększania prędkości obrotowej, przełącznik kierunku obrotów oraz wielu innych udogodnień. Tak na przykład prezentuje się wiertarka udarowa Bosch GSB 18-2 RE.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana