Kiedy warto zgłosić się do poradni antyalkoholowej?
Problem alkoholowy w Polsce jest niestety dość powszechny, a podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Choć przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem, jest już sukcesem, terapia często bywa jedynym sposobem na powrót do normalnego życia. Kiedy warto ją rozpocząć i na czym polega?
Objawy uzależnienia
Uzależnienie od alkoholu charakteryzują specyficzne objawy. Są to na przykład:
poczucie przymusu picia alkoholu, co może także prowadzić do problemów finansowych
nieskuteczność wysiłków zmierzających do zmniejszenia lub kontrolowania picia
fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego (bezsenność, nadciśnienie, niepokój, drażliwość, lęki, padaczka alkoholowa i inne)
zwiększona tolerancja alkoholu
zaniki pamięci
huśtawki nastrojów
zaniedbywanie pasji i zainteresowań
gwałtowny temperament
Naturalnie, wystąpienie tych objawów nie musi od razu oznaczać alkoholizmu, jednak powinny wzbudzić czujność osoby pijącej.
Kiedy zgłosić się po pomoc?
Warto zgłosić się po pomoc w momencie, w którym alkohol zaczyna poważnie negatywnie wpływać na życie osoby uzależnionej: jej pracę, relację z rodziną, samopoczucie. Najważniejsze jest oczywiście przyznanie się przed samym sobą, bowiem silna wola alkoholika do walki z chorobą odgrywa tu kluczową rolę; bez niej terapeuta czy lekarz nie będą w stanie działać. Przy wyborze rodzaju pomocy dobrze kierować się stosunkiem do pacjenta oraz zaangażowaniem osób prowadzących terapię. Jednym z ośrodków, do których warto się zwrócić, jest Poradnia Leczenia Uzależnień Ana w Krakowie, w której pacjent może liczyć na kompleksową opiekę profesjonalistów.
Dlaczego osoby uzależnione nie szukają pomocy?
Osoby uzależnione często nie odbierają swojego problemu tak, jak osoby w jego otoczeniu. Bagatelizują go lub obwiniają innych, pogarszając swoje stosunki międzyludzkie. Kieruje nimi strach przed utratą kontaktu z alkoholem, bo ten przynosi im ulgę i pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Poza tym alkoholizm w Polsce spotyka się z silnym ostracyzmem społecznym. Osoba uzależniona wielokrotnie spotyka się z negatywnym stosunkiem osób trzecich i boi się, że ze strony terapeuty spotka ją to samo. Pozostaje też kwestia niewiedzy, która w pewien sposób łączy się ze strachem. Alkoholicy nie wiedzą, na czym dokładnie przebiega terapia lecznicza, nie znają jej przebiegu. A jeśli po jej zakończeniu wracają do nałogu, uznają ją za nieskuteczną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana