Kiedy zaleca się stosować spławiki przelotowe?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spławików wędkarskich różniących się pomiędzy sobą mnóstwem parametrów. Spławiki dzieli się na kilka grup ze względu na wyróżniające je cechy. Jednym z najpopularniejszych typów są spławiki przelotowe, które każdy wędkarz bez problemów rozpozna po charakterystycznej budowie. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tym rodzaju spławików. W jakich sytuacjach warto sięgać po spławiki przelotowe? Zachęcamy do lektury.
Czym wyróżniają się spławiki przelotowe?
Wszystkie spławiki wędkarskie pełnią podobne funkcje. Wykorzystuje się je do umieszczania i utrzymywania przynęty na wybranej przez wędkarza głębokości. Spławiki sygnalizują również branie ryby oraz moment, w którym musi nastąpić zacięcie łowionego okazu. Podstawowym kryterium, które brane jest pod uwagę przy wyborze spławika, jest sposób montażu na żyłce. Wędkarze mają do wyboru spławiki przelotowe oraz montowane na stałe.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta z firmy Expert, produkującej sprzęt wędkarski wysokiej jakości: Spławiki przelotowe wyróżnia charakterystyczna budowa. W modelach tych żyłka przewlekana jest przez małe oczko znajdujące się w dolnej części spławika. W zależności od konkretnego modelu oczko to może występować w postaci pojedynczej lub podwójnej. Spławiki mocowane jednopunktowo mają jedno oczko, natomiast dwupunktowo dwa. Sam montaż na żyłce odbywa się przy pomocy krętlika z agrafką. Podczas montażu należy najpierw nałożyć gumowy stoper, a dopiero później sam spławik. Stoper stosowany jest przy regulacji głębokości gruntu.
Spławiki przelotowe – niezawodne przy metodzie odległościowej
Spławiki przelotowe wykorzystywane są podczas łowienia różnymi technikami wędkarskimi. Wszystko zależne jest od osobistych preferencji wędkarza. Bardzo często modele te stosowane są w trakcie połowu metodą odległościową, która wymaga szczególnie dalekich wyrzutów. Osoby łowiące w wodach stojących o spokojnym nurcie wybierają te spławiki z kilku powodów. Przede wszystkim wykonywanie rzutów na głębokie wody jest dzięki nim bardziej komfortowe. Przekłada się to na celność, która jest wyższa. Spławiki przelotowe dają też większą swobodę, jeśli chodzi o dobór dociążenia całego zestawu. Wędkarz ma dzięki temu większy wpływ na zachowanie zestawu, który może zostać osadzony na dnie, delikatnie spływać lub zostać całkowicie oddany sile nurtu.
Jak prawidłowo dobierać spławiki przelotowe?
Wybierając spławiki przelotowe, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Najważniejszym z nich jest materiał wykonania. Najlepsze są modele wytwarzane z balsy, które dodatkowo pokrywane są kilkoma warstwami lakieru. Niezwykle istotny jest rozmiar, który trzeba dobrać do metody połowu jak i głębokości łowiska. Ważny jest też gatunek poławianych ryb. Na drapieżniki poluje się przy użyciu innych spławików niż na pozostałe ryby. Znaczenie ma również charakter zbiornika oraz pora łowienia. Do połowów nocnych polecane są głównie modele z końcówką świecącą. Łowiąc w ciągu dnia, można zrezygnować z dodatków tego rodzaju. Renomowani producenci spławików przygotowali także ofertę dla amatorów zimowych połowów. W sklepach wędkarskich dostać można specjalne modele dedykowane połowom podlodowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana