Klasa energetyczna jako ważne kryterium przy wyborze sprzętu AGD
Klasa energetyczna urządzenia dotyczy energooszczędności sprzętu AGD. Wraz z rosnącym znaczeniem ekologii — także w życiu codziennym — coraz częściej kupując sprzęt do domu, sprawdzamy nie tylko jego parametry użytkowe, ale także etykietę energetyczną. Tym bardziej że zmniejszenie ilości zużywanej przez nas energii ma wpływ na comiesięczne rachunki za prąd oraz na środowisko naturalne.
Jakie rozróżniamy klasy energetyczne?
Klasa energetyczna urządzenia to inaczej mówiąc klasa efektywności energetycznej, która wyliczana jest na podstawie rocznego zużycia prądu w zestawieniu do modelowych wartości. Konieczność ustalenia klasy energetycznej dla urządzenia wynika z obowiązujących dyrektyw unijnych.
Na starych etykietach energetycznych można było spotkać się z oznaczeniem A+, A++ i A+++ oraz A, B, C i D. Najbardziej oszczędną kategorię sprzętu sygnowano symbolem A+++, czemu towarzyszyły odpowiednie kolory pasków w odcieniach zieleni, żółci i czerwieni.
Od 2021 roku obowiązują nowe etykiety energetyczne. Dotychczasowe oznaczenia zostały zastąpione klasami od A do G, a najwyższa klasa A+++ została wymieniona na literę C. Oznaczenia A i B zarezerwowano dla urządzeń energooszczędnych, które mogą powstać w przyszłości.
Dlaczego kupując sprzęt AGD, warto czytać etykiety energetyczne?
To oczywiste, że im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym mniej zapłacimy za prąd. Łatwo to zresztą sprawdzić – wystarczy porównać zapotrzebowanie na prąd dowolnych urządzeń, na przykład dwóch różnych lodówek do zabudowy Samsung i podstawić cenę za kilowatogodzinę energii. W ten sposób dokładnie określimy przyszłe oszczędności. Jest to ważne, ponieważ urządzenia z klasą energetyczną C są zazwyczaj droższe od urządzeń o niższej efektywności. Z tego powodu warto zawsze czytać etykiety i szacować, po jakim czasie inwestycja w bardziej kosztowny sprzęt się zwróci.
Etykiety energetyczne można sprawdzić na sprzęcie pokazowym, czego przykładem jest salon ekspozycyjny sklepu Axela24.pl z Krakowa. Klasa energetyczna dotyczy wszystkich urządzeń, zarówno AGD do zabudowy, jak i drobnych sprzętów. Na etykiecie energetycznej znaleźć można także wiele innych ważnych informacji, takich jak zużycie wody czy też głośność pracy.
Warto wiedzieć, że nie należy porównywać ze sobą różnych typów urządzeń – na przykład lodówek ze zmywarkami albo płyt indukcyjnych z telewizorami. Każde urządzenie jest bowiem inaczej oceniane. W przypadku pralki ocenie podlega efektywność wirowania, a zmywarki klasyfikuje się z uwzględnieniem efektywności suszenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana