Konsekwencje nieprawidłowego składowania katalizatorów
Układ wydechowy samochodów składa się z różnych części. Jedną z nich jest katalizator, który służy do optymalizowania procesu spalania paliwa poprzez zmniejszenie jego zużycia. Katalizatory ulegają szybkiemu wyeksploatowaniu, stąd też wielu właścicieli samochodów zastanawia się, co można zrobić z częściami nienadającymi się do dalszego użytku. Sprawdź, w jaki sposób należy je składować oraz jakie są konsekwencje ich nieprawidłowego przechowywania.
Składowanie katalizatorów – ogólne zasady
Standardowe katalizatory zazwyczaj mają ceramiczną albo blaszaną obudowę. Ich charakterystyczną cechą jest porowata struktura, wyglądem przypominająca plaster miodu. Powierzchnię podzespołów na ogół pokrywa cienka warstwa metali szlachetnych, służących do neutralizacji szkodliwych związków chemicznych emitowanych przez spaliny. Zużyte modele jako odpady zagrażające środowisku naturalnemu wymagają składowania w odpowiednich warunkach. Trzeba przy tym dysponować stosownym zezwoleniem oraz opinią wydaną przez miejscowy Wydział Ochrony Środowiska. W dokumentach tych określa się dokładne miejsce oraz czas składowania tego typu śmieci.
Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od składowania zepsutych katalizatorów na rzecz ich sprzedaży do profesjonalnego skupu, takiego jak PHU KATMET. Rozwiązanie to przynosi szereg korzyści klientom. Dzięki niemu bowiem skutecznie zapobiegają zanieczyszczaniu środowiska naturalnego, a przy tym mogą dodatkowo zarobić od kilkuset do nawet 2 tys. zł. Ze zużytych katalizatorów pozyskuje się bowiem wspomniane wcześniej metale szlachetne, w tym platynę, której wydobywanie w naturalnych warunkach jest bardzo czasochłonne i kosztowne.
Skutki nieprawidłowego składowania katalizatorów
Niektórzy właściciele samochodów po wymianie katalizatora na nowy model decydują się na pozostawienie dotychczas używanego podzespołu u mechanika. Niestety, wielu właścicieli warsztatów samochodowych nie dysponuje wiedzą, w jaki sposób należy przechowywać tego typu odpady. W efekcie niebezpieczne substancje znajdujące się we wnętrzu katalizatora trafiają do gleby, zanieczyszczając ją.
Osobom, które przechowują wspomniane części w sposób nielegalny, grożą określone sankcje karne. Jeśli ktoś nie skorzystał z możliwości oferowanych przez profesjonalny skup katalizatorów i składuje odpady bez zezwolenia, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami administracyjnymi. Za składowanie niebezpiecznych odpadów w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku naturalnemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana