Kredyt jako forma finansowania przedsiębiorstwa
Płynność finansowa jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Dlatego wiele firm, szczególnie na początku, decyduje się na finansowanie przedsiębiorstwa za pomocą kredytu. Co warto podkreślić, możliwości jest kilka. Firma może zdecydować się nie tylko na kredyt (obrotowy lub inwestycyjny), ale również leasing lub faktoring. Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania kredytowe dla przedsiębiorstw.
Kredyt dla firm
Kredyty dla firm to szeroka oferta produktowa, jednak najczęściej wybierane przed przedsiębiorców są kredyty obrotowe i inwestycyjne. Kredyt obrotowy jest przeznaczony do sfinansowania bieżących wydatków. Dzięki elastyczności można dopasować go do potrzeb firmy, np. korzystać w taki sposób jak z limitu w koncie. Udzielany jest zazwyczaj na krótki okres, choć możliwe jest jego przedłużenie.
Drugą, najczęściej wybieraną formą finansowania przedsiębiorstwa, jest kredyt inwestycyjny. Spłata kredytu jest wówczas zabezpieczona przedmiotem inwestycji. Taki kredyt jest udzielany na dłuższy okres, jednak wymagane jest posiadanie wkładu własnego. To, które rozwiązanie będzie najlepsze, zależy od różnych czynników, dlatego Biuro Księgowe Liczydło z Warszawy oferuje pomoc w zakresie doradztwa kredytowego dla firm.
Leasing
Popularnym rozwiązaniem kredytowym jest również leasing. Jest to forma finansowania przedsiębiorstwa przypominająca dzierżawę. Firma otrzymuje rzecz do użytkowania przez określony czas i zobowiązuje się do korzystania z niej zgodnie z warunkami umowy. Leasing dotyczy najczęściej samochodów, jednak w ten sposób można sfinansować także maszyny produkcyjne, komputery, a nawet meble biurowe. Jest to rozwiązanie korzystne o tyle, że firma leasingująca może udzielić pomocy kredytowej także wtedy, kiedy przedsiębiorstwo funkcjonuje krótko na rynku lub nie może pochwalić się doskonałą zdolnością kredytową.
Faktoring
Krótkoterminową formą finansowania działalności jest również faktoring. Polega na wykupieniu nieprzeterminowanych wierzytelności od firm, które stosują odroczone terminy płatności. Faktoring pozwala na uzyskanie dodatkowego finansowania, a także poprawę płynności finansowej. Jednocześnie nie jest wymagana zdolność kredytowa, co ma szczególne znaczenie dla firm, które nie mogą starać się o kredyt lub leasing. Warto jedynie pamiętać, że w przeciwieństwie do dwóch wymienionych wyżej form finansowania, faktoring jest umową nienazwaną, dlatego wobec tej procedury stosuje się przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana