Kto musi prowadzić pełną księgowość?
![Kto musi prowadzić pełną księgowość? Kto musi prowadzić pełną księgowość?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-293241-kto-musi-prowadzic-pelna-ksiegowosc.jpg)
Wśród przedsiębiorców prowadzenie pełnej księgowości może budzić liczne obawy i wątpliwości. Wiele osób zastanawia się, czy prowadzona przez nich firma musi stosować się do tego rodzaju systemu raportowania finansowego, czy też istnieją inne opcje, które pozwolą na ewidencjonowanie przychodów i rozchodów. Na czym polega prowadzenie pełnej księgowości? Kto musi się na nią zdecydować?
Czym jest pełna księgowość?
Pełna księgowość to system ewidencji i analizy operacji gospodarczych oraz ich wyników pozwalający na szeroko rozumiane zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. W Polsce obowiązują przepisy regulujące sposób prowadzenia pełnej księgowości oparte na ustawie o rachunkowości, zobowiązującej niektóre podmioty do stosowania właśnie tego rodzaju ewidencji finansowej. W skład pełnej księgowości wchodzi szczegółowe zestawienie wszystkich transakcji podmiotu gospodarczego oraz ich wpływów na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Istotnym elementem jest ewidencja danych na podstawie dokumentów źródłowych. Faktury czy umowy potwierdzają operacje gospodarcze wykonywane przez przedsiębiorstwo.
Pełna księgowość wymaga też sporządzania sprawozdań finansowych. Zgodnie z polskim prawem, przedsiębiorcy zobowiązani są do sporządzenia rachunku zysków i strat oraz innych dokumentów finansowych. Sprawozdania te pozwalają ocenić sytuację majątkową oraz wyniki finansowe przedsiębiorstwa na określony dzień lub za dany okres. Warto również zwrócić uwagę na obowiązek przechowywania dokumentacji księgowej. Przedsiębiorcy muszą mieć wszystkie dokumenty związane z prowadzoną działalnością przez określony czas. Należy jednak pamiętać, że w prowadzeniu dokumentacji może pomóc biuro rachunkowe, m.in. BOMUS.
Kto powinien prowadzić pełną księgowość?
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na różnych podmiotach gospodarczych. Przede wszystkim dotyczy to spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych, akcyjnych, a także komandytowo-akcyjnych. Jeżeli nie jesteś pewny, czy musisz prowadzić pełną księgowość, w Łowiczu możesz o to zapytać m.in. pracowników wcześniej wspomnianego biura księgowego. W przypadku podmiotów takich jak jednoosobowe działalności gospodarcze czy spółki cywilne istnieje możliwość wyboru między pełną księgowością a innymi formami ewidencji gospodarczej. Warto jednak zaznaczyć, że część innych podmiotów również może być zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości. Dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorstwo przekroczyło próg przychodów w wysokości 2 milionów euro w przeliczeniu na złotówki w roku poprzednim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biuro Rachunkowe Izabela Podkówka
Rachunkowość - usługi woj. wielkopolskie63-600 Kępno, Warszawska 8 lok. 2
-
Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja Dr Bogusława Federa
Doradztwo gospodarcze woj. mazowieckie05-827 Grodzisk Mazowiecki, Orzeszkowej 2
-
Joanna Braumann Centrum księgowe
Rachunkowość - usługi woj. dolnośląskie58-200 Dzierżoniów, Nowowiejska 61A lok. A