Które części rowerowe najczęściej podlegają wymianie?
Sprawny rower to gwarancja bezpieczeństwa. Właściciele często nie zdają sobie sprawy, że na poszczególne części gwarancja jest różna, a jeśli rower jest często używany, przeglądy są wymagane częściej, niż zaleca producent. Te elementy, które się zużywają, koniecznie trzeba wymienić. W przeciwnym razie rower może nie funkcjonować poprawnie, a nawet zagraża bezpieczeństwu właściciela na drodze.
Jakie części i od czego się psują?
W rowerze niektóre części nie zużywają się w ogóle i mogą ulec uszkodzeniu dopiero przez intencjonalne działanie. Są jednak i takie, które trzeba co jakiś czas wymieniać. Należą do nich przede wszystkim:
- klocki hamulcowe – to części, które zużywają się najszybciej, zwłaszcza jeśli rower wykorzystuje się do jazdy po trudnym terenie,
- napęd rowerowy – z czasem ogniwa łańcucha zaczynają się rozciągać, co może skutkować przeskakiwaniem na zębatkach i ich szybszym zużyciem się,
- opony – ścierają się i tracą na przyczepności.
Te części rowerowe trzeba regularnie kontrolować i wymieniać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili.
Jeżdżenie na zużytych oponach albo z niesprawnymi hamulcami jest bardzo niebezpieczne. Droga hamowania znacznie się przez to wydłuża, do tego łańcuch może spadać z zębatek, a nie wszędzie będzie można stanąć, aby z powrotem go nałożyć. Zużycie można mierzyć samodzielnie, przyglądając się poszczególnym elementom lub zabierając rower na regularne przeglądy. To drugie rozwiązanie często jest nie do uniknięcia, ponieważ gwarancja może obowiązywać tylko na te jednoślady, które regularnie są sprawdzane przez serwisanta. W warsztacie można wymieniać uszkodzone części lub dokonywać regulacji, co zapewnia bezpieczną jazdę na rowerze.
Czy części rowerowe można wymienić samodzielnie?
Wymianę części można zamówić w serwisie, ale można też spróbować zająć się tym na własną rękę. Wymagane elementy w dobrej cenie można kupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych, takich jak OD Active. Osoby chcące spróbować wymiany na własną rękę muszą pamiętać o:
- zakupie odpowiednich narzędzi – nie każdą część można wymienić tylko przy pomocy śrubokrętu,
- nabyciu pasujących części – rowery różnią się między sobą specyfikacją,
- wykonaniu solidnej roboty – jeśli coś nie będzie do siebie pasowało albo jazda na rowerze po wymianie będzie utrudniona, jednoślad powinien zostać oddany do doświadczonego serwisu.
Nie można też zapominać o regulacji wymieniowych części. Wszystkie muszą być dopasowane do wagi i wzrostu użytkownika roweru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana