Które przyrządy pomiarowe wymagają wzorcowania?
Przyrządy pomiarowe, do których zaliczają się różnego rodzaju urządzenia przeznaczone do dokonywania na przykład pomiarów fizycznych oraz chemicznych w wielu przypadkach wymagają wzorcowania. Na czym wobec tego ono polega i jakie przyrządy pomiarowe podlegają obowiązkowi wzorcowania? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Na czym polega wzorcowanie przyrządów pomiarowych?
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych, określane niekiedy także jako kalibracja jest grupą czynności przeprowadzanych w celu skontrolowania właściwości metrologicznych urządzenia, które jest mu poddawane. Polega ono na analizie i porównaniu w określonych warunkach wskazań urządzenia pomiarowego ze wskazaniami wzorca pomiarowego. Potwierdzeniem przeprowadzenia wzorcowania przyrządu pomiarowego jest natomiast świadectwo wzorcowania, w którym określone są błędy pomiarowe danego urządzenia.
Jakie przyrządy pomiarowe wymagają wzorcowania?
Istnieje szereg warunków, które określają w jakich sytuacjach przyrządy pomiarowe wymagają wzorcowania. Jest ono obowiązkowe przede wszystkim w przypadku, gdy dokonywane przez nie pomiary mają wpływ na życie i zdrowie ludzi. Oprócz tego wzorcowanie przyrządów pomiarowych wymuszają, chociażby takie normy jak GMP, GDP, ISO 22000 czy ISO 9001. Dlatego też najczęściej kalibracja stosowana jest w przypadku urządzeń stosowanych do pomiarów:
wielkości geometrycznych, takich jak mikrometry, liniały czy suwmiarki,
siły i momentu siły, takich jak klucze dynamometryczne czy siłomierze,
wielkości elektrycznych, takich jak multimetry, tachometry czy zasilacze,
temperatury, takich jak pirometry, termometry elektryczne lub elektroniczne,
ciśnienia, takie jak ciśnieniomierze.
Kto może przeprowadzić wzorcowanie przyrządów pomiarowych?
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych może być przeprowadzane wyłącznie przez placówki, które spełniają wymogi Polskiego Centrum Akredytacji, takie jak laboratorium badawcze METROTEST. W związku z tym w większości przypadków są to laboratoria akredytowane. To jak często należy wykonywać wzorcowanie przyrządów pomiarowych zależy z kolei od warunków, w jakich są one przechowywane i sposobu ich użytkowania. Pomocny w tej kwestii jest natomiast dokument ILAC G24:2007 zawierający wytyczne związane z wyznaczaniem odstępów czasu między wzorcowaniami przyrządów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana