Metody leczenia alkoholizmu
Alkoholizm to niezwykle częsty rodzaj uzależnienia, któremu sprzyjają pewne cechy osobowości, jak również powszechny w naszym społeczeństwie trend związany z piciem w celu odstresowania się. Należy mieć na uwadze, że nałóg ten uznawany jest za chorobę, która nieleczona prowadzi do śmierci osoby uzależnionej. Osobom chorym oferowane są różnego rodzaju terapie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.
Po pierwsze – odtrucie organizmu
W chorobie alkoholowej zwyczajowo wyróżnia się cztery fazy, które znamionują progres choroby. W fazie wstępnej chory pije głównie w towarzystwie, aktywnie szukając okazji do upicia się. W fazie ostrzegawczej dochodzi do picia w samotności, a w kolejnych fazach – krytycznej i chronicznej - osoba uzależniona traci kontrolę nad piciem, a alkohol staje się najważniejszą rzeczą w jej życiu. Z racji tego, iż nieleczony alkoholizm prowadzi do śmierci, niezwykle ważne jest rozpoczęcie leczenia, zanim będzie za późno. W przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej, leczenie alkoholizmu należy rozpocząć od odtrucia organizmu, czyli tzw. detoksu. Detoks taki najlepiej przeprowadzić w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień pod kontrolą lekarza. Dopiero po jego zakończeniu, można przystąpić do właściwej terapii, polegającej na oddziaływaniach psychoterapeutycznych.
Po drugie - psychoterapia
W większości przypadków osobom chorym oferuje się udział w grupie wsparcia – czy to w trybie zamkniętym, czy otwartym. Grupa taka pozwala uzależnionej osobie poczuć, że nie jest sama z tym problemem, jak również uzyskać wsparcie od osób w tej samej sytuacji Osobom, którym szczególnie trudno jest utrzymać abstynencję, zaleca się zwykle pobyt całodobowy w ośrodku zamkniętym, obejmujący okres 6-8 tygodni. Pozostałe osoby mogą brać udział w zajęciach grupowych w trybie ambulatoryjnym w jednym z ośrodków leczenia uzależnień, np. ośrodku psychoterapii i rozwoju osobowości Better.
Oprócz terapii grupowej, chorym oferuje się także indywidualne zajęcia z psychoterapeutą, które pomagają w odkryciu przyczyny nałogu oraz poradzeniu sobie z konfliktami wewnętrznymi itp. Po zakończeniu terapii często proponuje się także pacjentom sesje podtrzymujące, pomagające im wytrwać w trzeźwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana