Metody leczenia zakażeń HPV
Infekcja wirusem HPV może przebiegać na wiele sposobów. Bardzo często są to chwilowe zakażenia, które nie dają objawów lub dają objawy przemijające. W przypadku gdy wirus brodawczaka nie zostanie samoistnie pokonany przez organizm, mówi się o zakażeniu przewlekłym. Do jakich skutków może doprowadzić infekcja HPV oraz jakie sposoby leczenia przewidują lekarze?
Jak ustrzec się przed HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego należy do gatunku papillomawirusów. Można wyróżnić około 100 typów wirusów z rodzaju HPV. Niektóre z nich są przyczyną powstawania łagodnych zmian na skórze, takich jak brodawki czy kłykciny kończyste. Pozostałe mogą wywoływać zmiany na śluzówkach i skórze, prowadzące do nowotworów złośliwych, np. raka szyjki macicy lub raka krtani.
Uznaje się, że około połowy populacji społeczeństwa w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie HPV. Wirus przenoszony jest drogą bezpośredniego kontaktu z naskórkiem lub śluzówką osoby chorej. Większość osób zaraża się HPV po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Podstawowym sposobem na uniknięcie zarażenia jest więc unikanie ryzykownych znajomości i stosowanie prezerwatyw. Równie istotne okazuje się też mycie rąk przed i po skorzystaniu z toalety. Należy też pamiętać, aby nie korzystać z tych samych przedmiotów do higieny, takich jak ręczniki czy gąbki.
Leczenie HPV — na czym polega?
Do tej pory nie została wypracowana uniwersalna metoda, która skutecznie radziłaby sobie z leczeniem zakażeń wszystkimi typami HPV. Zazwyczaj działania medyczne polegają na wspieraniu organizmu do walki z wirusem. Ważne jest również przeprowadzanie regularnych badań, które pozwolą zweryfikować czy nie dochodzi do niebezpiecznych zmian. Kobiety mogą realizować tego rodzaju profilaktykę, np. w Gabinecie Ginekologicznym w Tychach.
W przypadku stanów chorobowych o łagodnym przebiegu stosuje się dwa sposoby leczenia HPV: zachowawcze lub inwazyjne. Ich celem jest usunięcie widocznych zmian skórnych, co nie oznacza pozbycia się wszystkich zakażonych komórek. Leczenie zachowawcze obejmuje zastosowanie środków, które miejscowo powodują złuszczenie się zmian skórnych i hamują podział komórek w obrębie zmiany. Z drugiej strony opiera się na podawaniu zakażonemu preparatów, które wpływają na poprawienie jego odporności. Leczenie inwazyjne polega na chirurgicznym usuwaniu zmian, krioterapii lub elektrokoagulacji. W przypadku stanów potencjalnie nowotworowych lub nowotworowych wywołanych przez wirusy HPV łączy się leczenie chirurgiczne z radioterapią i chemioterapią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana