Metody obróbki skrawaniem i ich zastosowanie
Obróbka poprzez skrawanie jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych form przygotowania materiałów do dalszego wykorzystania. Dotyczy ona nie tylko różnego rodzaju metali, ale także takich materiałów, jak szkło czy tworzywo sztuczne. Zastanawiasz się, czym jest proces skrawania, jak przebiega i kiedy można ją zastosować? Sprawdź informacje na ten temat.
Obróbka skrawaniem – na czym polega ten proces?
Obróbka skrawaniem często określana jest mianem obróbki ubytkowej. Polega ona na usunięciu nadmiaru materiału zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem. Zbędny materiał, czyli naddatek, jest wycinany przy zastosowaniu ostrych końcówek – dłuta lub noża. Obróbka skrawaniem jest niezwykle precyzyjnym rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie zaplanowanego w projekcie efektu. Wszystko dlatego, że odbywa się ona z wykorzystaniem nowoczesnej technologii komputerowej. Specjaliści z takich firm, jak MECHANICZNY ZAKŁAD PRODUKCYJNY, podkreślają, że proces ten jest niezwykle przydatny w kształtowaniu metali, tworzywa sztucznego, kamienia, szkła, jak również drewna. Dodatkowo cały proces jest powtarzalny, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie elementów o tych samych parametrach.
Rodzaje obróbki skrawania
Sama obróbka skrawania często nazywana także jako obróbka CNC dzieli się na kilka typów. Ma to związek z narzędziami, jakie wykorzystuje się tym procesie. Podstawowe rozróżnienie klasyfikuje ten proces na dwie grupy. Jest to obróbka wiórowa i ścierna. Dzięki temu można także wyróżnić kilka podstawowych sposobów postępowania z materiałem:
szlifowanie,
wiercenie,
frezowanie,
toczenie.
To jednak nie wszystko. Mniej popularne metody to rozwiercanie, gładzenie, przeciąganie, wytłaczanie oraz dłutowanie. Te sprawdzają się, kiedy oczekuje się specjalnych efektów.
Kiedy wykorzystuje się konkretne typy obróbki skrawania?
Obróbka wiórowa jest metodą, która podczas pracy wykorzystuje geometryczne ostrza. Odpadki mają charakterystyczny kształt, który zależy także od samego materiału. Zastosowanie obróbki wiórowej jest ważne przede wszystkim w celu uzyskania otworów oraz powierzchni wewnętrznych.
Obróbka ścierna ma za zadanie nadać danemu materiałowi pożądany, gładki kształt. Proces ten możliwy jest dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi oraz wykorzystaniu mechanicznego szlifowania. Proces ścierania charakteryzuje się najmniejszą głębokością skrawania.
Wybór metody skrawania zależy przede wszystkim od materiału. Jej dopasowaniem zajmują się specjaliści odpowiedzialni także za wykonanie prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana