Montaż płyt GK w praktyce. Łączniki i narzędzia
Przegrody szkieletowe bazujące na montowanych na specjalnych stelażach płytach gipsowo-kartonowych, niemal całkowicie wyparły klasyczne ściany działowe. Wszystko za sprawą tego, że ich wykonanie jest o wiele szybsze i prostsze, a do tego nie obciążają one konstrukcji budynku tak jak tradycyjne ściany z materiałów masywnych. Jeśli więc planujesz montaż płyt GK, sprawdź co będzie Ci do tego potrzebne!
Elementy kotwiące do stelaży pod montaż płyt gipsowo-kartonowych
Montaż płyt gipsowo-kartonowych nie może obejść się bez stelaży, do których są one następnie przytwierdzane. Bez względu natomiast na to, czy stelaż będzie wykonany z aluminium, blachy ocynkowanej czy drewna musi być on stabilnie przytwierdzony do ścian lub stropu.
W tym celu potrzebne Ci będą więc kołki montażowe. W przypadku montażu profili stelażu o grubości 0 6 mm pod płyty GK do ścian z tynkiem o grubości 15 mm najlepszym wyborem będą więc kołki o wymiarach 6/60 mm, z kolei, jeśli grubość ścian z tynkiem wynosi 10 mm, możesz zastosować kołki 6/40. Jeśli chodzi o ich ilość, z łatwością wyliczysz ją, gdyż nie powinny być one montowane w mniejszej odległości niż 1 metr od siebie. Do tak dobranych kołków będą także potrzebne wkręty o odpowiednich wymiarach zgodnych z ich rozmiarem.
Wkręty przystosowane do montażu płyt GK
Kolejnym materiałem niezbędnym do montażu płyt GK są natomiast wkręty pozwalające na ich zamocowanie do stelażu. W tym przypadku najlepszym wyborem będą wkręty z łbem trąbkowym oraz wgłębieniem krzyżowym PH2. Najlepiej w postaci wkrętów samowiercących do płyt GK, jakie znajdziesz w sklepie narzędziowym NOVAMET.
Rodzaj ich gwintu powinieneś z kolei dopasować do materiału z jakiego wykonany jest stelaż. W przypadku aluminium i blachy ocynkowanej wybierz więc wkręty z gwintem drobnozwojnym, do drewna sprawdzą się z kolei te o większym skoku gwintu.
Elektronarzędzia i narzędzia niezbędne do wykonania prac montażowych
Montaż płyt GK nie obędzie się także bez odpowiednich narzędzi i elektronarzędzi. Pamiętaj więc o zaopatrzeniu się przede wszystkim w wiertarkę akumulatorową wraz z zestawem bitów, która pozwoli w szybki i wygodny sposób przykręcić płyty, nawet w trudnodostępnych miejscach. Przydatna może się okazać także poziomica, dzięki której skontrolujesz czy zamontowany stelaż zachowuje zarówno pion, jak i poziom.
Dodatkowo niezastąpionym narzędziem może okazać się także nożyk tak zwany tapeciak, dzięki któremu z łatwością dotniesz płytę gipsowo-kartonową na potrzebny wymiar przed jej zamontowaniem na stelażu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana