Mosiężne czy miedziane? Jakie klawiki wybrać do klawiterapii?
Klawiterapia to ważny element fizjoterapii. Do jej przeprowadzenia niezbędne są specjalistyczne narzędzia, które ułatwiają naciskanie konkretnych mięśni i miejsc na ciele pacjenta. Jest ich kilka i wszystkie różnią się nieznacznie od siebie. Mogą być wykonane z miedzi, mosiądzu lub stali nierdzewnej. Materiał ma w ich przypadku bardzo duże znaczenie.
Jakie akcesoria do klawiterapii można wybrać?
Klawiterapia jest często nazywana zamiennie pinoterapią. Obie sztuki są do siebie bardzo podobne, dlatego wykorzystuje się do nich często te same narzędzia. Są to:
katy do technik nakłuciowych,
piny zwykłe i piny antypoślizgowe,
klawiki, wyglądem przypominające piny, ale nieznacznie się od nich różniące.
Akcesoria do klawiterapii powinny mieć określony kształt i być wykonane z konkretnego stopu metali. Trzeba pamiętać także, że piny, mimo że są bardzo podobne do klawików, różnią się od nich i są wykorzystywane w innych sytuacjach. Dlatego w gabinecie dobrze jest mieć oba rodzaje przyrządów do fizjoterapii.
Z czego powinny być wykonane klawiki?
Wielu specjalistów uważa, że klawiki i piny powinny być wykonane z mosiądzu. Ten stop jest wykonany z cynku i miedzi. Drugi składnik także jest wykorzystywany do wykonywania tych narzędzi, chociaż rzadziej. Pierwszy materiał jest spotykany częściej, ponieważ fizjoterapeuci cenią sobie jego właściwości, w tym:
dużą stabilizację chemiczną,
mniejszą podatność na uszkodzenia mechaniczne i korozję.
Znacznie częściej sięga się po klawiki wykonane z mosiądzu, chociaż miedź także może się sprawdzić. Trzeba jednak pamiętać, że niczym niezabezpieczona może utleniać się na skórze, co może nie podobać się pacjentom. Klawiki są niezbędne do przeprowadzenia klawiterapii. Produkty oferowane przez firmy takie jak Fizjo Kompleks są dobrze naostrzone, dzięki czemu idealnie trafia się nimi w wybrany punkt i zapobiega się uciskaniu innego mięśnia. Ich rączki są antypoślizgowe, co sprawia, że wygodnie się je trzyma i nie osuwają się podczas zabiegu. Jakość wykonania narzędzi jest bardzo ważna, bo tylko poprawnie przeprowadzona klawiterapia może prowadzić do zmniejszenia dolegliwości bólowych, zredukować stres i poprawić funkcjonowanie układu nerwowego. Źle zrobiony zabieg może w skrajnych wypadkach nawet zaszkodzić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana