Na czym polega chemiczne uzdatnianie wody?
Zarówno w obiektach przemysłowych, jak i mieszkalnych instalacje wodne pokryte są szkodliwymi warstwami, takimi jak grzyby, pleśnie oraz bakterie. Tego typu mikroorganizmy stanowią poważne niebezpieczeństwo dla osób korzystających z wody, dlatego też przed przekazaniem jej do użytku konieczne jest jej odpowiednie uzdatnienie. W jakich miejscach uzdatnia się wodę i jak to wygląda? Wyjaśniamy.
Po co i gdzie przeprowadzane jest uzdatnianie wody?
Kwestia uzdatniania wody jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia, w związku z czym kryteria jasno określaną jej właściwości fizykochemiczne, które muszą być dopasowane do wymagań wynikających z jej przeznaczenia. Uzdatnianie będzie zatem wykonywane inaczej w przypadku wody użytkowej, wody przeznaczonej do instalacji grzewczych, a także wody używanej w przemyśle lub w laboratoriach chemicznych.
Głównym celem uzdatniania wody jest natomiast usunięcie ze ścianek instalacji wodnych odkładających się mikroorganizmów. Jest to między innymi biofilm, czyli cienkie i trudne do zlikwidowania osady nieorganiczne oraz pleśnie i grzyby. Stanowią one nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale również przyspieszają procesy korozyjne, które stanowią idealne podłoże dla kolejnych niebezpiecznych mikroorganizmów.
Chemiczne uzdatnianie wody - jak to wygląda?
Uzdatnianie wody metodą chemiczną to jeden z nowoczesnych sposobów, polegających na zastosowaniu środków chemicznych pod postacią roztworu dodanego do wody. Stężenie takiego preparatu musi być jednak właściwie dopasowane do ilości mikroorganizmów oraz wielkości zbiorników lub instalacji wodnych.
Jedną z substancji wykorzystywanych do uzdatniania wody jest środek chemiczny dostępny w ofercie Alpbis składający się z nadtlenku wodoru oraz jonów srebra. Zawarty w nim nadtlenek wodoru jest jednym z najsilniejszy utleniaczy, który skutecznie eliminuje wszelkie zanieczyszczenia. Poza tym jego rozkład nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Z kolei jony srebra wpływają na przepuszczalność błony komórkowej, a co za tym idzie, długotrwale niszczą mikroorganizmy.
Oba związki w połączeniu wykazują również dużą skuteczność w likwidacji biofilmu bakteryjnego, a co więcej mają dodatkowo silne właściwości dezynfekcyjne. Oprócz tego w żaden sposób nie oddziałują one na materiały, z których wykonana została instalacja wodna.
Warto wspomnieć o tym, że uzdatnianie wody basenowej środkiem chemicznym pozwala na uzyskanie krystalicznie czystej wody, bez zapachu chloru, który drażni oczy oraz bardzo często wywołuje reakcje alergiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana