Na czym polega najem okazjonalny?
Najem okazjonalny to jedna z możliwych form wynajmu lokali mieszkalnych. Wymaga jej wielu właścicieli nieruchomości pragnących zabezpieczyć się przed nieuczciwymi lokatorami, którzy mogliby narazić wynajmujących na straty finansowe. Sprawdź, czym charakteryzuje się umowa takiego najmu, jakich dokumentów wymaga oraz jakie są korzyści z najmu okazjonalnego.
Umowa najmu okazjonalnego
Ta forma wynajmu umożliwia ominięcie pewnych przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów, m.in. dotyczących okresów, w których nie można eksmitować nieuczciwego najemcy z mieszkania oraz konieczności oczekiwania na wskazanie lokalu zastępczego. Lokator sam podaje adres do eksmisji, czyli miejsce, gdzie będzie mógł się wyprowadzić po rozwiązaniu umowy. Ponadto nie obowiązują tu przepisy zabraniające usunięcia z mieszkania kobiet w ciąży, dzieci wraz z opiekunami, osób niepełnosprawnych lub bezrobotnych. Jeśli najemca przestanie płacić czynsz, będzie użytkował lokal niezgodnie z przeznaczeniem lub złamie inne ustalenia, musi liczyć się z koniecznością wyprowadzki niezależnie od swojego statusu.
Załączniki do umowy
Aby umowa najmu okazjonalnego zachowała ważność, konieczne jest dołączenie do niej odpowiednich dokumentów. Należy do nich oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji obowiązku opuszczenia mieszkania po rozwiązaniu umowy sporządzane w formie aktu notarialnego. Konieczne jest również wskazanie mieszkania zastępczego, w którym będzie mógł zamieszkać lokator po eksmisji. Jeśli nie ma on własnej nieruchomości na terenie Polski, musi uzyskać zgodę na zamieszkanie od właściciela innego mieszkania. Gdy lokator nie ma możliwości zdobycia jej od bliskich, może skorzystać z oferty firm będących właścicielami nieruchomości mieszkalnych. Takie usługi świadczy m.in. Spółka Najem Okazjonalny.
Korzyści z najmu okazjonalnego
Korzyści z najmu okazjonalnego może odnieść zarówno wynajmujący, jak i lokator. Właściciel ma możliwość szybszego przeprowadzenia eksmisji nieuczciwego najemcy, gdyż w razie konieczności sąd w trybie zaocznym nadaje klauzulę wykonalności wspomnianemu aktowi notarialnemu. Wówczas komornik może w ciągu kilku dni przystąpić do czynności mających na celu usunięcie lokatora z mieszkania. Najemca zyskuje stabilną umowę, w której zasady podwyżek czynszu są jasno określone. Dokument powinien zawierać również opis wszelkich okoliczności, w jakich można wypowiedzieć najem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana