Na czym polega ogrzewanie za pomocą ciepła podczerwieni?
Wśród najbardziej znanych źródeł ciepła są słońce oraz ogień. Energia pochodząca ze słońca składa się m.in. z promieniowania podczerwonego. Będąc w jego zasięgu człowiek odczuwa przyjemne ciepło, nawet podczas zimowych dni. W analogiczny sposób działają grzejniki na podczerwień. Jest to znana od lat, najbardziej zbliżona do naturalnej metoda ogrzewania. Dowiedz się więcej o tej technologii.
Zastosowanie ogrzewania podczerwienią
Ciepło podczerwieni jest efektem promieniowania, znanego zjawiska fizycznego. Jest ono dostarczane w postaci fal podczerwieni, które zapewniają równomierny rozkład temperatury we pomieszczeniu. Dzięki temu możliwe jest równomierne rozłożenie temperatury. Nie ogrzewa ono powietrza we wnętrzu, a przedmioty, osoby i ściany. Dzięki temu jest bardziej efektywne od ogrzewania tradycyjnego. Ciepło odczuwalne jest natychmiast i nie trzeba czekać, aż nagrzeje się cała wybrana powierzchnia.
Jak podkreślają specjaliści firmy DREWART, ogrzewanie to sprawdza się w nowoczesnym, energooszczędnym i pasywnym budownictwie. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących bezobsługowego i komfortowego sposobu ogrzewania. Najbardziej popularne jest ono w pomieszczeniach i przestrzeni, gdzie przebywa wiele osób. Ogrzewanie na podczerwień nie wzrusza powietrza, a przez to wyeliminowany jest ruch cząsteczek kurzu. Jest ono zatem idealne dla alergików. Sprawdzą się w budynkach wielokubaturowych, np. halach przemysłowych, magazynach, galeriach handlowych. Są również coraz częściej stosowane jako ogrzewacze tarasowe i ogrodowe, a także w ogródkach restauracyjnych.
Rodzaje promienników do ogrzewania na podczerwień
Na rynku można znaleźć promienniki podczerwieni krótko-, średnio- oraz długofalowe. Promienniki krótkofalowe cechują się dużą intensywnością nagrzewania. Doskonale sprawdzają się do suszenia, utwardzania, rozmrażania, ogrzewania strefowego i w dużych powierzchniach. Oferta promienników podczerwieni obejmuje ponadto lampy na podczerwień oraz emitery światła podczerwonego.
Urządzenia te różnią się przede wszystkim wielkością, konstrukcją, mocą, stosowanymi filtrami, emitowaną poświatą. Mogą oświetlać duży obszar lub działać jedynie punktowo. Są one ponadto wykorzystywane w specjalnych seansach w kabinie podczerwieni, podgrzewania potraw w cateringu, osuszania lakierów samochodowych, papieru w wytwórniach, atramentów i lakierów drukarskich. Coraz częściej stosuje się je również w procesie malowania proszkowego, obróbki tworzyw sztucznych, sterylizacji cieplnej, hodowli zwierząt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana