Na czym polega praca rzecznika patentowego?
Nie jest łatwo zostać rzecznikiem patentowym. To bardzo odpowiedzialna funkcja, osoba zajmująca się nią na co dzień świadczy pomoc w zakresie prawa i techniki. Zajmowanie się patentami zawsze jest trudne, często czasochłonne, a nie czasem może prowadzić nawet do sporów sądowych. Dochodzenie swoich praw w tej kwestii wymaga pomocy specjalisty, którym zdecydowanie można nazwać rzecznika patentowego.
Kto może zostać rzecznikiem patentowym?
Rzeczników patentowych jest niewielu. Trudno jest nim zostać, ponieważ trzeba spełniać różne kryteria i wymagania. Najważniejsze z nich to:
ukończenie studiów na poziomie magisterskim, które ułatwiają pracę w zawodzie,
ukończenie aplikacji rzecznikowskiej,
zdanie egzaminu państwowego kwalifikacyjnego.
Istotne są także indywidualne umiejętności rzecznika, w tym doskonała znajomość prawa, ale także kompetencje miękkie. Osoby, które mogą ubiegać się o takie stanowisko, są wpisane do specjalnego rejestru, gdzie można zobaczyć, czy faktycznie mają wszystkie niezbędne uprawniania. Nie da się więc zostać rzecznikiem, nie znając się na fachu.
Czym zajmuje się rzecznik patentowy?
Rzecznik patentowy pomaga w zakresie uzyskania i obrony patentu, czyli wyłącznego prawa do korzystania z danego wynalazku w celach zarobkowych. Jest to więc osoba, od której może zależeć powodzenie całej firmy. Jej najważniejsze zadania to pomoc w:
uzyskaniu praw własności przemysłowych,
otrzymaniu patentu,
opracowywaniu umów dla firm dotyczących korzystania z patentu,
opracowaniu opisów technicznych zgłoszeń do urzędu patentowego,
reprezentowaniu firmy w sprawach sądowych o naruszenie praw własności przemysłowych.
Rzecznik patentowy przydaje się zawsze, kiedy firma planuje wykonywać jakiekolwiek działania prawne związane z patentem lub jego uzyskaniem.
Korzystanie z usług rzecznika patentowego może być sporym ułatwieniem dla firmy, która nie do końca zna się na wszelkich formalnościach patentowych. Specjaliści z takich firm jak Kancelaria Patentowa Bożydar Piotrowski zauważają, że samodzielne złożenie wniosku do Urzędu Patentowego nie jest proste, trudno też udowodnić prawo do danego wynalazku. Rzecznik pomoże przygotować wszystko od strony prawnej i technicznej. To szczególnie istotne dla firm, które żyją z wykorzystywania lub produkowania charakterystycznych dla nich produktów. Jeśli nie zabezpieczą projektu, z którego korzystają, ktoś może im go wykraść albo nieznacznie zmodyfikować i zarabiać na nim. Podczas prowadzenia sporów sądowych także dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana