Na czym polegają badania UDT wózków widłowych?
Zastosowanie wózków widłowych w centrach logistycznych, magazynach czy przedsiębiorstwach produkcyjnych przyśpiesza pracę związane ze składowaniem i przewożeniem. Przy ich użyciu wykonuje się rozładunek, załadunek czy kompletację towaru. Wózki widłowe zgodnie z przepisami z Ustawy o Dozorze Technicznym z 2000 roku podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Dowiedz się, jak przebiega badanie UDT wózków widłowych.
Jak przygotować pojazd do badania UDT?
Nawet przy zakupie fabrycznie nowego wózka widłowego, zanim będzie możliwe korzystanie z niego, przedsiębiorca jest zobowiązany zarejestrować pojazd w najbliższym oddziale UDT. Następnie może zostać przeprowadzone badanie techniczne dopuszczające wózek widłowy do użycia na terenie zakładu. W przypadku nowej inwestycji pewność dobrego stanu pojazdu jest gwarantowana przez producenta, to kupując używany wózek widłowy, warto przygotować go do badania. Podobnie sytuacja się ma z już używanymi pojazdami. Są firmy, takie jak Dominikowski Wózki Widłowe, które oferują pośrednictwo i przygotowanie do przeglądu technicznego UDT. W ramach takiej usługi przeprowadzane są:
- przeglądy konserwacyjne,
- skompletowanie dokumentacji UDT,
- dostosowanie stanu technicznego wózka widłowego do wymogów UDT.
Przebieg badania UDT
W zależności od zaleceń producenta może różnić się termin przeglądów okresowych pojazdu. Ministerstwo narzuca, aby przegląd konserwatorski wózków widłowych z pełnym dozorem technicznym wykonywać co 30 dni. Dotyczy to pojazdów wyposażonych w wysięgnik i mechaniczny napęd podnoszenia podestowego. W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych jest to okres co 60 dni. Podczas badania UDT kontrolowane są:
- poziom realizacji zaleceń zaprotokołowanych w poprzednim badaniu,
- stan układu hamulcowego i kierowniczego,
- zużycie opon pojazdu,
- sprawność układu hydraulicznego,
- zużycie wideł,
- poprawność działania sygnalizacji dźwiękowej i oświetlenia,
- czytelność oznakowania pojazdu,
- zaświadczenia konserwatorów urządzenia,
- protokoły pomiarów elektrycznych,
- księga rewizyjna i dziennik konserwacji urządzenia.
Kary za brak badania UDT
Badania UDT wózków widłowych są obowiązkowe. Odpowiedzialność karną za ich brak reguluje art. 63 Ustawy o Dozorze Technicznym. Oprócz braku badań ukaraniu podlega również techniczne przerobienie pojazdu bez zgody UDT. Dotkliwość kary zależy od sytuacji. Może skończyć się tylko na grzywnie, ale jeśli dojdzie do wypadku z udziałem pojazdu bez ważnych badań technicznych, sąd może wymierzyć karę ograniczenia wolności pracodawcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana