Na jakich urządzeniach można składać podpis elektroniczny?
W dzisiejszych czasach liczy się szybkość, mobilność i wygoda. Te zasady odnoszą się także do kwestii legalizacji dokumentów. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na to, by podpisywanie formularzu przebiegało bez potrzeby składowania makulatury. Z pomocą przychodzą technologie e-podpisu. Co warto o nich wiedzieć? Na jakich urządzeniach można składać podpis elektroniczny?
Podpis biometryczny – przyszłość jest blisko
E-podpis to inna, bardziej potoczna nazwa podpisu biometrycznego. To sygnatura, którą składa się specjalnym rysikiem na dostosowanym do tego dotykowym urządzeniu elektrycznym. Może to być:
- tablet,
- telefon,
- sign pad,
- komputer przemysłowy z polem do podpisu,
- urządzenie stacjonarne.
Dziś z takiego rozwiązania korzystają firmy i banki, ale też urzędy czy przedsiębiorstwa pocztowe, które rozwożą paczki kurierskie.
Zadaniem podpisu biometrycznego, promowanego między innymi przez Torell Technology, jest połączenie standardowych funkcji biometryczno-grafologicznych podpisu odręcznego z funkcjonalnością i oszczędnością.
Biometria podpisu (rozpoznawanie kształtu, siły nacisku, tempa pisania itd.) stwarza zupełnie nowe możliwości w zakresie legalizowania wielu dokumentów. W połączeniu z wysokimi standardami bezpieczeństwa, taka technologia jest czymś wyjątkowo przyszłościowym.
Podpis elektroniczny na urządzeniu – jak to działa?
W przypadku podpisu elektronicznego odręczny znak graficzny składa się za pomocą rysika na specjalnym urządzeniu dotykowym. Potem zainstalowane na danym sprzęcie oprogramowanie przetwarza go na wersję elektroniczną.
Podpis pozostaje w pamięci programu i samego urządzenia. Zapisuje się tam nie tylko kształt, ale również czas wykonania podpisu oraz siła jego nacisku.
Potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie
Elektroniczne podpisywanie dokumentów cieszy się coraz większą popularnością. Natomiast samo urządzenie to nie wszystko. Żeby biometria była możliwa, potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie.
Jest nim na przykład SIGNATURIX. To rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo podpisywanych dokumentów. Oprócz graficznego podpisu zawiera również informacje biometryczno-grafologiczne, co gwarantuje precyzyjną identyfikację autentyczności.
Co jeszcze wyróżnia SIGNATURIX na tle innych podobnych technologii? Między innymi integralność z systemem Jira. Dzięki temu użytkownik może pobierać dokument z bazy, a następnie – po zwrotnym otrzymaniu podpisanego dokumentu – ponownie nim zarządzać. To ogromne ułatwienie i lepsza kontrola nad dokumentacją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana