Najważniejsze parametry materiałów ściernych
Dostępne na rynku materiały ścierne to niezwykle szeroki zbiór rozmaitych rozwiązań, różniących się miedzy innymi surowcami, z których zostały wykonane, zastosowanym spoiwem, gradacją lub twardością. Występują w różnorodnych formach, które można wykorzystać ręcznie lub przy użyciu konkretnych narzędzi. Z tego tekstu dowiesz się, które parametry materiałów ściernych mają największe znaczenie.
Różne formy materiałów ściernych
Powszechnie spotyka się materiały ścierne osadzone na elastycznym podłożu, w formie różnego rodzaju arkuszy, a także pasów bezkońcowych oraz wycinków, wyposażonych często w specjalne rzepy. Można korzystać z nich ręcznie, ale nadają się również do montażu w różnych szlifierkach, na przykład taśmowych lub mimośrodowych. Na tym jednak formy materiałów ściernych wcale się nie kończą. Przykładem może być oferta firmy Pferd-VSM: wśród sprzedawanych przez nią produktów można znaleźć również tarcze i dyski do szlifierek kątowych, specjalne walce i ściernice osadzone na trzpieniach.
Z czego wykonuje się materiały ścierne?
Materiały ścierne to przede wszystkim specjalnie wykonane ziarna, połączone w całość przy pomocy odpowiedniego spoiwa. Wykorzystuje się między innymi:
- ziarna ceramiczne
- ziarna korundowe
- ziarna cyrkokorundowe
- ziarna kompaktowe
- węglik krzemu
- włókninę
Wykorzystane surowce mają ogromny wpływ na twardość ścierniwa, jego trwałość oraz wydajność, co przekłada się bezpośrednio na zastosowanie. Różne materiały ścierne są wykorzystywane do obróbki różnych obiektów: elementy z żelaza lub stali wymagają ścierniwa o większej twardości niż guma lub drewno. Materiał ścierny powinno więc dobierać się bezpośrednio do obróbki konkretnego tworzywa.
Bardzo duże znaczenie ma również typ obróbki. Szlifowanie płaskich powierzchni stanowi dla materiału mniejsze obciążenie, można więc zdecydować się wtedy na stosunkowo miękkie ścierniwo, które zapewni szybką i wydajną pracę. Krawędzie i różnego rodzaju ostre kształty wymagają zastosowania twardszego materiału ściernego, ponieważ podczas ich obróbki będzie on ulegał znacznie szybszemu zużyciu.
Jakie znaczenie ma gradacja materiału?
Gradacja materiału ściernego to wielkość wykorzystywanych w nim ziaren. Im są większe, tym gradacja ścierniwa jest niższa, a wykonywana za jego pomocą obróbka szybsza i efektywniejsza. Wysoka gradacja pozwala zaś na osiągnięcie znacznie większej precyzji: drobne, bardzo gęsto rozmieszczone ziarno szlifuje powierzchnie wolniej, ale znacznie dokładniej, co ma duże znaczenie podczas obróbki niewielkich detali. Do różnych zastosowań powinno więc dobierać się materiał o różnej gradacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana