Normy obowiązujące w badaniach materiałów i surowców ogniotrwałych
Normy obowiązujące w badaniach materiałów i surowców ogniotrwałych są niezwykle istotne dla przemysłu, ponieważ wpływają na jakość i bezpieczeństwo stosowanych materiałów. W artykule przedstawimy główne normy stosowane w badaniach materiałów ogniotrwałych oraz ich znaczenie dla branży. Omówimy również wybrane metody badań stosowane w tej dziedzinie, które są zgodne z obowiązującymi normami.
Normy i ich znaczenie w badaniach materiałów ogniotrwałych
Normy to zbiory zasad, które mają na celu ujednolicenie procesów badawczych oraz zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktów. W przypadku badania materiałów i surowców ogniotrwałych, normy odgrywają kluczową rolę, ponieważ decydują o właściwościach materiałów, które mają być stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Normy te są opracowywane przez międzynarodowe organizacje normalizacyjne, takie jak ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) czy CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny). W Polsce odpowiedzialność za opracowywanie i wdrażanie norm spoczywa na Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN).
Wybrane metody badań stosowane w badaniach materiałów ogniotrwałych
Jednym z kluczowych aspektów badania materiałów ogniotrwałych jest ich odporność na wysoką temperaturę. W związku z tym, jedną z najważniejszych metod badań stosowanych m.in. w akredytowanym laboratorium FerroCarbo jest badanie ogniotrwałości zwykłej wg normy PN-EN 993-12. Badanie polega na ogrzaniu próbki w określonych warunkach ze wzorcowymi stożkami pirometrycznymi o znanej ogniotrwałości. Następnie zachowanie próbki porównuje się z zachowaniem stożków wzorcowych. Kolejnym dość istotnym badaniem jest ogniotrwałość pod obciążeniem wg norm:
PN-69/H-04178 dla materiałów ogniotrwałych;
PN-EN ISO 1893 dla zwartych i izolacyjnych formowanych wyrobów ogniotrwałych;
PN-EN ISO 1927-6 dla nieformowanych wyrobów ogniotrwałych;
Określa ona temperaturę, w której próbka wyrobu ogniotrwałego poddawana równomiernie wzrastającej temperaturze, przy stałym obciążeniu, zaczyna mięknąć.
Ponadto wykonuje się badania wyrobów ogniotrwałych tj.:
wytrzymałości na zginanie w temperaturze otoczenia wg norm PN-EN 993-6 oraz PN-EN ISO 1927-6;
wytrzymałość na zginanie w podwyższonych temperaturach wg norm PN-EN 993-7 oraz PN-EN ISO 1927-6;
pełzanie przy ściskaniu wg normy PN-EN ISO 1927-6;
rozszerzalność cieplną wg normy PN-EN 993-19;
Rola norm w rozwoju przemysłu ogniotrwałego
Przestrzeganie norm w badaniach materiałów ogniotrwałych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu. Dzięki ujednoliceniu procesów badawczych oraz zapewnieniu wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktów firmy mogą konkurować na rynku, oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Normy te wpływają również na ochronę środowiska oraz zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, co jest szczególnie istotne w kontekście przemysłu ogniotrwałego. W związku z tym przestrzeganie norm stanowi jeden z filarów odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju branży.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana