Nowoczesne urządzenia do kompostowania. Przegląd rozwiązań
Kompostowanie w pryzmach, najczęściej układanych na świeżym powietrzu lub pod zadaszeniem, wymaga odpowiednich maszyn. Są one niezbędne do okresowego przerzucania dużej ilości zgromadzonej biomasy. Nowoczesne urządzenia znajdują zastosowanie między innymi w kompostowniach organicznych i obiektach fermentacji odpadów. Jakie rozwiązania oferują producenci maszyn do kompostowania?
Czemu służy kompostowanie?
Kompostowanie stanowi istotny element systemu zintegrowanego gospodarowania odpadami. Według szacunków przemyślane wykorzystanie kompostowania może zmniejszyć o 40% strumień śmieci trafiających na składowiska. Jednocześnie produkt całego procesu staje się wartościowym materiałem służącym do poprawy urodzajności gleb.
Obecne sposoby kompostowania są sprawdzone pod względem technicznym oraz charakteryzują się dużą dostępnością i łatwością eksploatowania. Rozwój technologiczny pozwala na wykorzystanie coraz bardziej nowoczesnych urządzeń do kompostowania, które mają za zadanie usprawniać zachodzące procesy oraz czynić je bardziej efektywnymi.
Jakie są nowoczesne urządzenia do kompostowania?
Urządzenie pozwalające na znaczne obniżenie objętości biomasy i przygotowujące ją do dalszych procesów to rozdrabniarko-mieszarki, nazywane również mikserami. Służą do skutecznego rozdrabniania i mieszania materiału poddawanego kompostowaniu.
Kolejną przydatną maszyną we współczesnych zakładach okazuje się być mobilne lub stacjonarne sito bębnowe. Wykorzystywane głównie w trakcie przesiewania dojrzałego kompostu, umożliwia eliminację materiałów balastowych. Produktem urządzenia jest kompost podzielony na dwie frakcje — nadsitową i podsitową.
Aeratory, czyli przerzucarki kompostu, używane są w branży rolniczej, leśnej i komunalnej. Pozwalają uzyskać ekologiczny i wartościowy kompost w stosunkowo krótkim czasie.
Przerzucarki kompostu dostępne są w różnych wariantach:
- przerzucarki kołowe,
- przerzucarki kołowe z napędem WOM,
- przerzucarki gąsienicowe.
Wykorzystuje się je do optymalizowania parametrów podczas biologicznego rozkładu kompostu na pryzmach. Używanie tego typu urządzeń ma przyspieszyć zachodzące procesy poprzez uwalnianie nadmiaru ciepła lub umożliwienie odparowania wody. Oprócz tego może również napowietrzać i spulchniać przerzucaną biomasę.
Nowoczesne wyposażenie zakładów gospodarowania odpadami oferuje obecnie wiele przedsiębiorstw, np. firma LUXOR. Dzięki takim rozwiązaniom kompostowanie staje się opłacalne i łatwo dostępne pod względem inwestycyjnym i technicznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana