O czym mówi kolor munduru wojskowego?
Zgodnie z odpowiednimi zapisami prawa mundur wojskowy powinien spełniać określone wytyczne. Ważny jest jego krój i poszczególne elementy, które się na niego składają, ale poza nimi niezwykle istotne są barwy. W dzisiejszym tekście opowiemy o tym, o czym mówi kolor munduru wojskowego. Ze względu na to, że stroje żołnierzy składają się z wielu części, postanowiliśmy omówić barwy, które są typowe dla ich nakryć głowy.
Co oznaczają kolory beretów żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej?
Pierwszą z kwestii, o której chcielibyśmy opowiedzieć, są kolory beretów przedstawicieli Wojska Polskiego. Każda z pojawiających się na tych nakryciach głowy barw ma za zadanie informować o czymś innych ludzi. Co ważne, mundur wojskowy jest pełen symboliki, berety są jedynie wybranymi elementami ubioru żołnierza przesyconymi zawartą w nich informacją. W każdym razie warto o nich opowiedzieć i wyjaśnić, co oznaczają poszczególne kolory.
Czarny – występuje w Marynarce Wojennej, w jednostkach pancernych, pododdziałach czołgów i jednostkach 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.
Niebieski – występuje w jednostkach obrony wybrzeża i Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych.
Bordowy – występuje w jednostkach powietrznodesantowych i jednostkach kawalerii powietrznej.
Oliwkowy (wcześniej brązowy) – występuje w jednostkach obrony terytorialnej.
Szkarłatny – występuje w jednostkach Żandarmerii Wojskowej.
Szary – występuje w JW Grom.
Zielony – występuje w pozostałych jednostkach Wojsk Lądowych.
Ciemnozielony – występuje w Wojskach Specjalnych oprócz JW Grom i JW Formoza.
Jakie znaczenie mają barwy otoków na czapkach rogatywkach i kapeluszach żołnierzy?
Warte uwagi są także kolory otoków, które są noszone na czapkach rogatywkach i kapeluszach żołnierzy. Każda z barw zarezerwowana jest dla wybranej grupy i nawiązuje do kolorów konkretnych elementów munduru wojskowego w wymiarze historycznym – o czym doskonale wiedzą pracownie krawieckie specjalizujące się w szyciu mundurów, takie jak Fabryka Umundurowania Hero Collection.
Na przykład otok w kolorze granatowym nawiązuje do barw granatowego munduru piechoty od XVIII w. Jest zarezerwowany m.in. dla generałów i kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Z kolei otok w kolorze ciemnozielonym nawiązuje do barwy mundurów artylerii od XVII w. i barwy otoków na rogatywkach tego rodzaju wojsk do 1951 roku. Jest typowy m.in. dla jednostki wojsk rakietowych i artylerii. Wyróżnia się też otoki w kolorze: czarnym, pomarańczowym, chabrowym, fioletowym, wiśniowym i żółtym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana