Obróbka tworzyw sztucznych w przemyśle – podstawowe metody
Tworzywa sztuczne od kilku dekad odgrywają istotną rolę w przemyśle. Przy ich użyciu wytwarza się wręcz niezliczoną ilość produktów – od prostych przedmiotów codziennego użytku po elementy skomplikowanych maszyn. Tak wszechstronne zastosowanie tworzyw sztucznych wynika nie tylko z ich właściwości, ale również szerokiego wachlarza metod stosowanych w ich obróbce. Oto kilka z nich.
Frezowanie
To jedna z podstawowych metod zaliczanych do obróbki skrawaniem. Polega ona na modelowaniu powierzchni danego elementu przy pomocy frezu, czyli obrotowego narzędzia roboczego wyposażonego w kilka ostrzy. Obracając się nad daną powierzchnią, frez stopniowo ściąga z niej naddatek, czyli nadmiar materiału – w ten sposób uzyskiwany jest pożądany kształt oraz wymiary elementy. W zależności od kierunku obrotu ostrzy oraz przesuwania się obrabianej powierzchni mówi się o frezowaniu:
- współbieżnym – ruch obu prowadzony jest w tym samym kierunku;
- przeciwbieżnym – ruch obrotu frezu jest przeciwny ruchowi przesuwu przedmiotu.
Toczenie
W przeciwieństwie do frezowania, podczas toczenia to obrabiany przedmiot wprowadzany jest w ruch obrotowy – narzędzie robocze, czyli nóż tokarski przesuwa się względem jego powierzchni w różnych płaszczyznach. Toczenie wykorzystywane jest do obróbki powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych brył obrotowych, na przykład walców.
Wiercenie i gwintowanie
Jeśli dany element ma być łączony z innymi przy pomocy łączników takich jak śruby, konieczne jest wykonanie w nim otworów – stosuje się wtedy technikę wiercenia. Dla lepszego zabezpieczenia połączenia powierzchnie wywierconych otworów dodatkowo gwintuje się, co zapobiega samodzielnemu wysuwaniu się śrub.
Wszystkie wymienione techniki obróbki elementów z tworzyw sztucznych znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.
Obróbka CNC i konwencjonalna
Każda z metod obróbki może przybrać dwie formy – konwencjonalną i CNC. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obróbką wykonywaną przy pomocy ręcznie sterowanych obrabiarek. Obróbka konwencjonalna nie jest wydajna i wymaga sporego doświadczenia operatora, jednak stosuje się ją w przypadku obróbki pojedynczych, unikatowych elementów. Przy obróbce CNC wykorzystuje się nowoczesne, precyzyjne i szybkie obrabiarki sterowane komputerowo. Aby mogły wykonać element, potrzebują one cyfrowego projektu, którego wykonanie jest dość czasochłonne i kosztowne. Z tego powodu obróbkę CNC wykorzystuje się przede wszystkim w produkcji masowej, czyli przy dużych seriach jednakowych elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana