Od czego zależą ceny paliw?
W ostatnich miesiącach ceny na stacjach benzynowych mogą przerażać. Osłabiona waluta, kryzys popandemiczny i niestabilna sytuacja geopolityczna na świecie to tylko niektóre składowe wysokich obecnie cen paliwa. Co jeszcze warunkuje koszt zakupu benzyny bezołowiowej i oleju napędowego? I u jakiego dystrybutora warto się zaopatrywać, by zaoszczędzić?
Co składa się na cenę benzyny i oleju napędowego?
Cena benzyny zależy od czterech głównych czynników.
- Koszt zakupu ponoszony przez rafinerię. Największa składowa i zarazem jedyna, która zależy od czynników pozakrajowych, czyli od ceny ropy naftowej. Koszt zakupu baryłki podawany w dolarach warunkuje to, jaką cenę we własnej walucie (mocnej lub słabej) będą płacić odbiorcy indywidualni i firmy w poszczególnych regionach świata. To 49 proc. ceny benzyny.
- Akcyza, czyli obecnie 26-procentowy podatek pośredni dla Pb9 i Pb98, odprowadzany bezpośrednio do krajowego urzędu skarbowego.
- Podatek VAT na poziomie 19 proc.
- Opłata paliwowa, czyli 3-procentowa należność za wprowadzanie na polski rynek paliw silnikowych służących do napędzania silników spalinowych.
- Marża detaliczna, czyli ok. 4-procentowa różnica między ceną hurtową a detaliczną czynnika napędowego.
Dla oleju napędowego sytuacja przedstawia się nieco inaczej.
- Koszt zakupu rafinerii to w tej chwili około 53 proc. ceny detalicznej, czyli więcej niż przy benzynie.
- Akcyza i VAT to w sumie 38 proc. (po 19 proc. każdy z tych podatków).
- Opłata paliwowa na poziomie 6 proc.
Natomiast marża detaliczna wynosi tyle samo, czyli 3 proc.
Od czego w dużej mierze zależą dzisiejsze ceny paliw?
Jak widać na powyższym zestawieniu, ogromny wpływ na cenę paliwa mają czynniki niezależne od aktualnie panującej władzy. Natomiast nie będzie przesadą stwierdzenie, że podatki również potrafią zwiększać wartość paragonu na stacji paliw.
Kolejnym bardzo ważnym powodem, dla którego klienci muszą płacić więcej, są ceny w rafineriach. Zwłaszcza oleje podrożały średnio o 60 – 70 groszy na litrze. Coraz wyższe ceny hurtowe wynikają natomiast ze wzrostu notowań na rynku ropy naftowej.
Do jakiego dystrybutora oleju napędowego warto się zgłosić?
Chcesz mieć pewność atrakcyjnej ceny i wysokiej jakości paliwa? Zgłoś się do zaufanego dystrybutora. Na przykład firma EL-BO PALIWA Sp. z o.o. od 2013 roku prężnie działa na rynku paliw płynnych. Specjalizują się oni w dystrybucji oleju napędowego. Ich przemyślana logistyka gwarantuje dostarczenie produktu w ciągu 24h na terenie województwa mazowieckiego i nie tylko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana