Opieka lekarska w prywatnych domach seniora
Zamieszkanie w prywatnym domu opieki bywa trudną decyzją, zarówno dla samego seniora, jak i jego bliskich. Jednak może się okazać posunięciem najrozsądniejszym z możliwych. Senior ma zapewnioną opiekę na takim poziomie, którego nie da się osiągnąć w ramach rodziny. Jednym z atutów prywatnego domu spokojnej starości jest pełny dostęp zarówno do podstawowego, jak i specjalistycznego leczenia.
Leczenie i dostępność leków w domu seniora
Prywatny dom seniora zapewnia pełną opiekę medyczną. Oznacza to, że lekarz pierwszego kontaktu jest regularnie dostępny. Jeśli okazuje się, że potrzebne są bardziej szczegółowe badania, również zostaną one wykonane. Nie ma problemu jeśli chodzi o wdrożenie specjalistycznego leczenia.
W Prywatnym Domu Seniora HARMONIA w Gdańsku odpowiednio przygotowany personel czuwa nad tym, aby podopieczni regularnie zażywali przepisane leki. Są one odpowiednio wydzielane, dyskretnemu sprawdzeniu podlega także to, czy starsza osoba faktycznie je przyjęła. Placówka dysponuje również potrzebnym sprzętem medycznym, takim jak inhalatory czy koncentratory tlenu. W razie potrzeby podopieczni mogą używać ich na stałe.
Różne rodzaje rehabilitacji w domu spokojnej starości
Rehabilitacja geriatryczna pomaga odzyskać utraconą sprawność, a także wzmacnia ogólną kondycję fizyczną. W ramach całodobowej opieki nad seniorami w Trójmieście pensjonariusze korzystają z indywidualnie dobranej rehabilitacji, dzięki której wzmacniają mięśnie, utrzymują ruchomość stawów, ćwiczą równowagę, poprawiają wydolność oddechową i krążeniową.
Cenne jest także to, że prywatne domy opieki troszczą się o psychiczny dobrostan swoich pensjonariuszy. Podczas zajęć z psychologiem, czy terapeutą zajęciowym, seniorzy ćwiczą pamięć i zdolności poznawcze, a także poprawiają swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Zajęcia te służą również obniżeniu napięcia i radzeniu sobie z emocjonalnymi problemami starości. Ważna jest również możliwość odbywania praktyk religijnych. Dla wielu osób życie duchowe jest źródłem otuchy i pocieszenia. Gdy starsza osoba może regularnie uczestniczyć we mszy św. i ma możliwość spowiedzi, przynosi jej to ulgę.
W domu spokojnej starości zachodzą też interakcje, które z istoty swojej służą zdrowiu starszych osób: przebywanie w grupie rówieśniczej, wspólne wycieczki, czy uprawianie hobby. Jeśli starsza osoba jest pozbawiona kontaktów międzyludzkich, rodzi to w niej poczucie osamotnienia i szkodzi samopoczuciu. W dalszej perspektywie samotność okazuje się niekorzystnie wpływać także na fizyczne zdrowie seniora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana