Płaskostopie a wizyta u podologa dziecięcego
Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowania oraz leczenia chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. W jej zakres wchodzi wiele rozmaitych zabiegów. Niejednakowe są również usługi świadczone przez profesjonalnych podologów, należy do nich między innymi diagnozowanie i leczenie płaskostopia – także u dzieci. Sprawdź, czym jest płaskostopie i dlaczego warto udać się do podologa dziecięcego, podejrzewając je u swojej pociechy.
Czym jest płaskostopie?
Płaskostopie należy rozumieć jako zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, na skutek czego dochodzi do jej spłaszczenia. Prawidłowo ukształtowana stopa, w przeciwieństwie do stopy z płaskostopiem, nie dotyka podłoża całą powierzchnią. Podolodzy będący przedstawicielami takich miejsc jak gabinet podologiczny Medi4Foot przypominają, że stopa o poprawnej budowie wspiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej kości śródstopia oraz głową piątej kości śródstopia. Z kolei stopa z płaskostopiem dotyka podłoża niemal całą swoją powierzchnią.
Cechą charakterystyczną stóp o nieprawidłowej budowie (tj. z płaskostopiem) jest ułożenie w niej kości w linii prostej. Należy jednak pamiętać o tym, że różne mogą być przyczyny takiego stanu. Wyróżnia się płaskostopie podłużne, które powstaje na skutek obniżenia łuku przyśrodkowego stopy oraz płaskostopie poprzeczne będące wynikiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy. Niezależnie jednak od tej kwestii, podejrzewając je u siebie lub u swojej pociechy, należy wybrać się do specjalisty, na przykład do podologa dziecięcego w Łodzi, który zdiagnozuje płaskostopie i podpowie, jakie powinny być kolejne kroki.
Dlaczego warto udać się do podologa dziecięcego, podejrzewając u swojego dziecka płaskostopie?
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące tego, czy stopy Twojego dziecka rozwijają się w prawidłowy sposób, skontaktuj się z wybranym gabinetem podologicznym. Doświadczony podolog stwierdzi, czy istnieją powody do podejrzewania płaskostopia. Dzięki niemu dowiesz się między innymi tego, czy ewentualne płaskostopie u Twojej pociechy ma charakter fizjologiczny i czy konieczne jest skierowanie jej do ortopedy dziecięcego. Podolog może też wykonać wkładki ortopedyczne, które ułatwiają naturalny rozwój stopy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana