Podstawowe zasady projektowania mebli kuchennych
![Podstawowe zasady projektowania mebli kuchennych Podstawowe zasady projektowania mebli kuchennych](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-172797-podstawowe-zasady-projektowania-mebli-kuchennych.jpg)
Projektowanie kuchni i jej wyposażenia wiąże się z zaadaptowaniem jej przestrzeni w optymalny sposób. Musi ona być ergonomiczna, dopasowana do potrzeb i wymagań domowników. Ogromne znaczenie odgrywają tu meble i ich układ, rozmieszczenie sprzętu AGD oraz oświetlenie. Elementy te mają bowiem wpływ na wygodę poruszania się po pomieszczeniu. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów podczas projektowania mebli kuchennych!
Projektowanie mebli – od czego zacząć?
Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się wiele czasu. Meble muszą być zatem dobrze przemyślane, by były wygodne w codziennym użytkowaniu. Najważniejsza jest zasada ergonomii i bezpieczeństwa. Ważne jest również to, jaki efekt chce się osiągnąć oraz co jest najważniejsze dla mieszkańców. Warto zastanowić się, co jest w kuchni niezbędne, a z czego można zrezygnować. Należy przemyśleć liczbę i rodzaj urządzeń AGD, a także to, czy będzie to sprzęt wolnostojący, czy do zabudowy.
Meble kuchenne na zamówienie mogą być wykonane niemal w dowolnym stylu. Wśród najbardziej popularnych dominują:
- styl skandynawski
- styl retro,
- styl klasyczny.
Projekt kuchni musi uwzględniać materiał, z jakich wykonane zostaną szafki i półki. To ważne z punktu widzenia estetyki, ale również budżetu.
Jak zaprojektować kuchnię idealną?
Optymalnie zaprojektowane i wykonane meble kuchenne powinny odzwierciedlać upodobania jej użytkowników. Szafki muszą mieć odpowiednią wysokość, by wygodnie się z nich korzystało. Tu warto zastosować następujące wymiary:
- górna zabudowa – wysokość od 40 do 100 cm, głębokość ok. 30 cm,
- modele narożne szafek górnych – 60 x 60 cm,
- dolna zabudowa – wysokość szafek zależy od wysokości blatu roboczego, typowe szafki mają wysokość 82 cm, szerokość od 30 do 50 cm, z dwoma frontami od 60 do 100 cm,
- modele narożne szafek dolnych – szerokość 90 cm,
- modele do wypełnienia – szerokość 15 cm, głębokość zależy od właściwości blatu, na ogół wynosi od 50 do 55 cm.
Jak wskazują specjaliści firmy Meble SKÓRA, w kuchniach projektowanych na wymiar wielkości te można dopasować do wymiarów pomieszczenia i potrzeb użytkowników.
Meble kuchenne powinny również uwzględniać strefy robocze, a więc strefę zapasów, przechowywania, strefę mokrą, przygotowywania posiłków oraz strefę gotowania. Zasada ergonomii wskazuje, by ich kolejność była zgodna z ruchem wskazówek zegara. Planując układ szafek warto również pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. To reguła dotycząca ustawienia trzech głównych elementów wyposażenia kuchni, a więc lodówki, zlewozmywaka oraz płyty kuchennej i piekarnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Euro Podłoga System Romana Szabelska
Dywany, wykładziny, tapicerka - czyszczenie woj. pomorskie80-034 Gdańsk, Wawelska 20A lok. 12
-
Piotr Rozbicki Produkcja Mebli na Wymiar
Meble - produkcja, sprzedaż woj. mazowieckie04-258 Warszawa, J. Szymańskiego 26