Poziomy bezpieczeństwa niszczarek. Co oznacza standard DIN?
Prowadzenie nowoczesnej firmy to konieczność korzystania z wielu technologii ułatwiających realizację zadań składających się na podstawowy profil działania. W przypadku produkcji będą to różne maszyny i urządzenia tworzące linię produkcyjną, przy świadczeniu usług wyposażenie pozwalające na sprawną obsługę klientów. W obu przypadkach nie można jednak obejść się bez używania odpowiedniego sprzętu biurowego, w tym również niszczarek.
Dlaczego korzystanie z niszczarek jest konieczne?
W większości przedsiębiorstw oraz instytucji powstaje duża liczba dokumentów w formie papierowej. Zawierają one liczne dane, które nie powinny być ujawniane. Papier, na którym je wydrukowano, powinien zostać skierowany do selektywnej zbiórki i poddany recyklingowi. Jednak zanim to nastąpi, trzeba upewnić się, że nie dostanie się w niepowołane ręce. Wymaga tego nie tylko chęć utrzymania tajemnicy handlowej, ale w wielu sytuacjach także obowiązujące przepisy m.in. wprowadzająca dyrektywę RODO ustawa o przetwarzaniu danych osobowych czy ustawy o ochronie informacji niejawnych lub narodowym zasobie archiwalnym. Do zabezpieczenia dokumentacji, która nie będzie już potrzebna, konieczne będzie użycie odpowiedniego sprzętu, spełniającego kryteria powszechnie przyjmowanego standardu DIN, np. niszczarki Dhale. W Poznaniu urządzenia tego rodzaju można znaleźć m.in. w ofercie firmy ESSI, która dostarcza również niszczarki HSM oraz IDEAL.
Standardy bezpieczeństwa oferowane przez niszczarki
Niszczarki pozwalają na rozdrobnienie dokumentów na ścinki o wymiarach, które uniemożliwiają odtworzenie znajdujących się na nich informacji. Rozmiary wytwarzanych przez niszczarkę pasków są określone w niemieckiej normie DIN 66399 opublikowanej przez Deutsches Institut für Normung. Norma obejmuje 7 poziomów bezpieczeństwa od P-1 do P-7. W każdym z nich opisana jest klasa ochrony, jaką gwarantuje (1, 2 lub 3) oraz maksymalne wymiary ścinków opuszczających urządzenie. Dla poziomu P-1 dawniej określanego jako DIN-1 będzie to szerokość poniżej 12 mm i powierzchnia nieprzekraczająca 2000 mm2. W przypadku poziomu P-2 (wcześniej DIN-2) szerokość nie może przekroczyć 6 mm, a powierzchnia 800 mm2. Poziom P-3 (kiedyś DIN-3) to z kolei szerokość mniejsza lub równa 2 mm, natomiast powierzchnia może wynieść co najwyżej 320 mm2. Dla poziomu P-4 ustalono maksymalną szerokość 6 mm i powierzchnię na poziomie nie większym niż 160 mm2. Poziom P-5 (uprzednio DIN-4) wymaga szerokości poniżej 2 mm oraz powierzchni, która nie będzie przekraczała 30 mm2. Poziom P-6 (odpowiednik DIN-5) powinien gwarantować szerokość maksymalnie 1 mm oraz powierzchnię 10 mm2. Najwyższy poziom P-7 oznacza szerokość mniejszą niż 1 mm przy powierzchni sięgające nie więcej niż 5 mm2. Niszczarki zapewniające różne poziomy bezpieczeństwa oferuje firma ESSI, sprzedająca sprzęt biurowy najwyższej jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana