Pozytywne cechy charakteru, które wypracowuje nauka jazdy konnej
Kontakt z naturą i zwierzętami pozytywnie wpływa na człowieka. Aktywność poprawia samopoczucie i zdrowie. Uprawianie jeździectwa łączy w sobie wszystkie wymienione zalety. To dlatego tak skuteczna jest hipoterapia. Wielu rodziców obawia się posłać dziecko do szkółki jeździeckiej. Czy ucząc się jazdy konnej można wypracować pozytywne cechy charakteru u najmłodszych?
Czy jazda konna buduje pewność siebie?
Pewność siebie to ważna cecha, która pozwala iść własną drogą i postępować zgodnie z przekonaniami. Trudno ją utrzymać we współczesnym świecie, w którym tak łatwo o przypadkowe oceny. Kontakt z koniem promuje asertywność i zorientowanie na cel. Nauka jazdy konnej nie polega na porównywaniu się z innymi uczestnikami kursu, ale na budowaniu własnych umiejętności, na przykład w zakresie utrzymania równowagi. Dodatkową motywacją do wysiłku jest ciepło końskiego ciała i przyjemny, kołyszący ruch.
Jazda konna kształtuje w człowieku model mądrego przywództwa, opartego na autorytecie, a nie na strachu. Ponadto jeźdźcy muszą być wytrzymali i dobrze zorganizowani. Przygotowanie konia do wspólnych zadań wymaga planowania.
Jak uprawianie jeździectwa wpływa na zdolności interpersonalne?
Bliski kontakt z koniem wymaga wysokiego stopnia empatii i wrażliwości na język ciała. Te cechy przydają się w obcowaniu z każdym zwierzęciem, ale w jeździectwie są szczególnie istotne. To dlatego, że koń mimo swoich rozmiarów jest płochliwy i delikatny. Umiejętności interpersonalne wzmocnione podczas nauki jazdy konnej przydają się w kontaktach z innymi ludźmi. Największe korzyści czerpią z tego dzieci i nastolatkowie. Co ważne, są to zdolności, które zostają na całe życie.
Jazda konna daje poczucie szczęścia
Kontakt z końmi ma bezpośredni wpływ na poczucie szczęścia. Jeźdźcy czują się bardziej zrelaksowani i zadowoleni z posiadania hobby związanego z końmi. Dodatkowymi zaletami jeździectwa jest kontakt z naturą, dający poczucie równowagi.
Warto pamiętać, że jeździectwo to sport i jako taki ma bezpośredni wpływ na kondycję fizyczną i wydolność organizmu. Jeźdźcy są aktywni i wysportowani. U dzieci dosiadanie konia wspomaga rozwój zmysłów, przede wszystkim równowagi. W ośrodkach takich jak Stajnia pod Zegarem organizowane są obozy z dużą ilością ciekawych zajęć, nie tylko związanych z końmi. Zdobyte podczas wakacji umiejętności będą procentować w roku szkolnym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana