Prozdrowotne właściwości masaży
Masaż to jedna z najstarszych form zabiegów medycznych, znana już w starożytności. Wiele osób odczuwa i docenia pozytywne efekty, jakie może przynieść prawidłowe uciskanie, zgniatanie lub uderzanie mięśni. Dobrze wykonany masaż jest w stanie zapewnić nie tylko chwilową przyjemność, ale także może przynieść ulgę w bólach mięśni, stawów, a nawet głowy. Poznaj prozdrowotne właściwości masaży!
Popularne rodzaje masażu
Istnieje wiele rodzajów masażu m.in.:
- klasyczny,
- relaksacyjny,
- sportowy,
- akupresurowy,
- kosmetyczny,
- drenaż limfatyczny.
Wraz z rozwojem fizjoterapii, medycyny i kosmetologii – techniki oraz metody masowania ulegają rozwojowi. Z racji tego – masaże należą do najpopularniejszych i najprzyjemniejszych zabiegów relaksacyjnych i leczniczych.
Za pomocą masaży można osiągnąć wspaniałe efekty. Specjaliści z Gabinetu Rehabilitacji Kręgosłupa dopasują technikę masażu do dolegliwości pacjenta.
Wpływ masażu na organizm człowieka
Warto wiedzieć, że masaż ma wpływ na wiele procesów w organizmie człowieka, np.:
- w trakcie jego trwania, naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, a dzięki temu zwiększa się przepływ krwi. Wówczas – zarówno skóra, jak i mięśnie pacjentów mają lepszy dostęp do tlenu i są lepiej odżywione;
- pobudza do pracy naczynia limfatyczne, czego efektem jest oczyszczenie organizmu;
- przyspiesza procesy samoleczenia i zapobiega zanikom i przykurczom mięśni.
Prozdrowotne właściwości masaży nie bez przyczyny znane były już w średniowieczu. Ich istotną zaletą jest fakt, iż rozgrzewają mięśnie i powodują ich rozluźnienie. Dzięki temu, nie tylko przynoszą ulgę w bólu, ale także zapewniają doskonały relaks. Wszystkie ruchy, które są wykonywane podczas masowania, polepszają funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych oraz działają na skórę niczym peeling.
Prozdrowotne właściwości masażu klasycznego
Najczęściej wybieraną formą masażu jest masaż klasyczny. Może on mieć charakter ogólny związany z całym ciałem, jak i miejscowy. Podczas jego trwania stosuje się techniki takie jak: głaskanie, ucisk czy rozcieranie. Ten rodzaj masażu wykonuje się na plecach w okolicy kręgosłupa i karku, ale również na twarzy, nogach i brzuchu.
Masaż klasyczny może pozytywnie wpływać na:
- poprawę krążenia krwi,
- zwiększenie ruchomości stawów,
- lepsze funkcjonowanie układu kostnego i oddechowego,
- spowolnienie procesów zwyrodnieniowych,
- dotlenienie i uelastycznianie skóry,
Ten rodzaj masażu jest szczególnie polecany osobom, które spędzają dużo czasu przy komputerze czy są świeżo po operacjach lub w trakcie rehabilitacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana