Przyczyny i leczenie zaburzeń przetwarzania słuchowego u dzieci
![Przyczyny i leczenie zaburzeń przetwarzania słuchowego u dzieci Przyczyny i leczenie zaburzeń przetwarzania słuchowego u dzieci](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-159705-przyczyny-i-leczenie-zaburzen-przetwarzania-sluchowego-u-dzieci.jpg)
Zaburzenia przetwarzania słuchowego to ogół zaburzeń związanych z funkcjami słuchowymi, jednak nie łączą się one z nieprawidłową pracą czy budową układu słuchowego u dzieci. Skąd biorą się te zaburzenia, jak je rozpoznać i leczyć? O tym w poniższym artykule!
Na czym polegają zaburzenia przetwarzania słuchowego i jaka jest ich przyczyna?
Na samym początku należy podkreślić, że zaburzenia przetwarzania słuchowego nie wynikają z niedosłuchu, czyli wad fizjologicznych układu słuchowego. Jest to termin dosyć nowy i nie stanowi osobnej choroby. Zarówno rodzice, przedszkolanki czy nauczyciele zauważają, że istnieje coraz więcej dzieci niereagujących na słowa. Okazuje się, że w większości przypadków nie istnieją u nich zaburzenia samego układu słuchowego. Problem dotyczy nieprawidłowej pracy "wyższych" funkcji słuchowych. U dzieci z takimi zaburzeniami następuje niewłaściwe przetwarzanie bodźców słuchowych, a nie jak się nam może wydawać – zły słuch. Wynika to z dysfunkcji nerwowej części układu słuchowego. W związku z tym, takie dziecko nie rozpoznaje i nie interpretuje właściwie dźwięków mowy – stąd u dorosłych częste przeświadczenie, że wynika to z niesłyszenia. Syndrom zaburzeń przetwarzania słuchowego może objawiać się w różny sposób. Mogą to być m.in. problemy z lokowaniem dźwięków, opóźniony rozwój mowy, nierozumienie zdań, zaburzenia intonacji, słyszenie nadmiernego hałasu, zmęczenie i bóle głowy. To jednak tylko część objawów, ponieważ ich lista jest bardzo długa. Aby pomóc dziecku z takim syndromem, niezbędna jest odpowiednia diagnoza, a następnie wdrożenie właściwej terapii.
Jak rozpoznać i leczyć zaburzenia przetwarzania słuchowego?
Ponieważ syndrom zaburzeń przetwarzania słuchowego może objawiać się w różnorodny sposób, diagnoza tych zaburzeń jest wielospecjalistyczna. To oznacza, że w rozpoznaniu syndromu pomocny będzie zarówno laryngolog, pediatra, ale również logopeda i psycholog. Warto wiedzieć, że syndrom ten dotyczy wyłącznie dzieci, które intelektualnie rozwijają się prawidłowo, a ich słuch fizjologiczny nie jest w żaden sposób uszkodzony. Dobrym krokiem jest skierowanie się do specjalistycznej poradni, takiej jak np. Fundacja Meritum, gdzie specjaliści nie tylko pomogą w rozpoznaniu, ale również leczeniu opisywanych zaburzeń – metodą Tomatisa bądź Neuroflow ATS. Metoda Tomatisa to stymulacja słuchowa przy pomocy specjalistycznego sprzętu i indywidualnie dobranego programu do dziecka. Z kolei Neurfolow ATS to interaktywny trening on-line, ćwiczący wyższe funkcje słuchowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arkadia Medical Okulista dziecięcy Beata Weiss (Kaszyńska)
Lekarze - okuliści woj. mazowieckie01-793 Warszawa, Rydygiera 13