Rodzaje chorób przyzębia
Choroby przyzębia to schorzenia, które dzielą się na zapalenie dziąseł oraz przyzębia. Obejmują one zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym przebiegiem, a także daje inne objawy. Niemniej jednak nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić nie tylko do utraty zębów, ale również do innych poważnych schorzeń. Jakie są rodzaje chorób przyzębia i jak można ich uniknąć? Sprawdźmy.
Zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł to wczesne stadium choroby przyzębia, które początkowo może nie dawać żadnych wyraźnych objawów ani dolegliwości bólowych. Ich rozwój najczęściej wywołany jest nieprawidłową higieną jamy ustnej i nieregularnym myciem zębów, co prowadzi do odkładania się na powierzchni zębów płytki nazębnej.
W rezultacie w jamie ustnej gromadzą się bakterie, które rozwijają stan zapalny, a następnie stają się przyczyną chorób przyzębia. Główne objawy zapalenia dziąseł to m.in. problemy z żuciem, obrzęk dziąseł, pieczenie lub ich swędzenie. Niekiedy może pojawić się samoistne lub spowodowane szczotkowaniem zębów, krwawienie.
Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia
Nieusunięta płytka nazębna, stanowiąca przyczynę zapalenia dziąseł, stopniowo zamienia się w kamień nazębny. Jest to oznaka kolejnego stadium choroby, które ma charakter przewlekły i u niektórych pacjentów okazuje się niemożliwe do wyleczenia. Bakterie nagromadzone w jamie ustnej niszczą tkanki odpowiadające za podparcie zęba, osłabiają jego umocowanie, a w rezultacie powodują rozchwianie i utratę zębów.
Jednym z symptomów paradontozy są zmiany w kolorystyce dziąseł. Stają się one wrażliwe i bardzo tkliwe na skrajne temperatury. Oprócz tego pacjenci skarżą się na nieprzyjemnych posmak i zapach z jamy ustnej. Czasami występuje także ropna wydzielina.
Jak zapobiegać chorobom przyzębia?
W skutecznej ochronie przed chorobami przyzębia ogromne znaczenia ma profilaktyka. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej z zastosowaniem właściwie dopasowanej szczoteczki i techniki szczotkowania. Do czyszczenia warto wykorzystywać dodatkowo nić dentystyczną, która pozwala na usunięcie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.
W profilaktyce chorób przyzębia kluczową rolę odgrywają również wizyty u dentysty. Systematyczne kontrole w gabinecie stomatologicznym Es Dentica w Tychach umożliwiają jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jamie ustnej. Co więcej, w trakcie wizyt można poddać się zabiegom higienizacyjnym, takim jak skaling i piaskowanie, które usuwają kamień nazębny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana