Rodzaje cieczy obróbczych do skrawania
Obróbka skrawaniem jest jedną z najszerzej wykorzystywanych metod wytwarzania elementów z metalu. Jej różne odmiany pozwalają na wykonywanie detali z dużą dokładnością oraz szybkością. Najczęściej stosowane metody: toczenie, frezowanie czy wiercenie dają możliwość nadawania przedmiotom obrabianym pożądanych kształtów, często wymagają jednak używania cieczy obróbczych, które umożliwią sprawne odprowadzanie ciepła.
Dlaczego stosowanie cieczy obróbkowych może okazać się niezbędne?
Metody obróbki skrawaniem umożliwiają nadawanie kształtu przez usuwanie naddatku za pomocą narzędzi wyposażonych w ostrza o twardości większej niż obrabiany materiał. Odspajanie wiórów wiąże się z generowaniem tarcia, a zatem powstawaniem wysokich temperatur. Nagrzanie się narzędzia prowadzi do przyspieszonego zużycia ostrza i może spowodować zmianę właściwości obrabianego metalu. Wprawdzie większość energii cieplnej jest przejmowana przez powstające wióry, lecz przy dużych prędkościach skrawania i wydłużonym czasie pracy ilość pochłanianego ciepła – zwłaszcza przez narzędzie – jest bardzo wysoka.
Sposobem na zmniejszenie tego efektu jest użycie chłodziwa, które odbierze większość uwalnianej energii. Struga cieczy obróbczej kierowana w miejsce odspajania wióra jest bardzo efektywna, a w dodatku w większości przypadków może być łatwo odzyskiwana i po filtracji używana ponownie, co korzystnie wpływa na koszty chłodzenia i kwestie związane z ekologią. Zlecając usługi tokarskie na Śląsku, warto znaleźć firmę, która korzysta z tej możliwości. Dobrym przykładem może tu być SIŁOVEX.
Jakie ciecze obróbcze można stosować?
Ciecze obróbcze stosowane podczas skrawania to na ogół oleje obróbcze, emulsje do obróbki metali, mikroemulsje, a także ciecze syntetyczne. Są wytwarzane z substancji organicznych, mineralnych albo syntetycznych, zawierają też dodatki w postaci inhibitorów korozji, przeciwutleniaczy oraz biocydów. Oleje obróbcze mogą występować w odmianach zawierających dodatki aktywne takie jak związki siarki albo chloru. Używa się ich, gdy niezbędna jest wysoka dokładność obróbki. Emulsje wykorzystuje się głównie do obróbki z dużymi prędkościami obrotowymi. Mikroemulsje charakteryzują się zwiększonym odprowadzaniem ciepła oraz wysoką trwałością, są też łatwe w utylizacji. Ciecze syntetyczne powstają z wykorzystaniem glikoli i mają właściwości zbliżone do mikroemulsji. Wydajną obróbkę z użyciem chłodziwa wykonuje m.in. SIŁOVEX. Poza toczeniem i frezowaniem oferuje także spawanie, a jego specjalnością są naprawy siłowników hydraulicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana